Przejdź do treści
3. Małopolski Festiwal Balonowy - Odlotowa Małopolska - 18 uczestników (fot. Małopolski Festiwal Balonów 'Odlotowa Małopolska')

3. Małopolski Festiwal Balonowy – "Odlotowa Małopolska" coraz bliżej

Już za nieco ponad tydzień odbędzie się 3. Małopolski Festiwal Balonowy – "Odlotowa Małopolska". W trakcie festiwalu, w dniach 22-24 marca 2024 roku, zaplanowane są 4 loty. W ich trakcie piloci wraz z załogami będą mogli zobaczyć piękne i malownicze zakątki Małopolski.

W międzynarodowych zawodach balonowych będzie brało udział blisko 30 załóg. Organizatorzy zaprezentowali już 18 uczestników wraz z ich balonami. Rywalizować ze sobą będą piloci z Polski, Węgier, Łotwy, Rumunii. A wśród nich Zbigniew Jagodzik - wielokrotny medalista i uczestnik zawodów balonowych w Polsce i na świecie. W 2015 roku wraz z Mirosławem Kowalskim (lecącym w drugim balonie) pobili rekord Polski w długości lotu! Pokonali 489 kilometrów startując spod Góry Śląskiej, by po siedmiu godzinach lotu wylądować między Białymstokiem a Augustowem.

Loty odbędą się oczywiście w miarę możliwości pogodowych. A przy dobrej widoczności widzowie będą mogli zobaczyć piękne widoki w postaci balonów.

Małopolski Festiwal Balonowy - Odlotowa Małopolska - pogoda i balony (fot. Małopolski Festiwal Balonów 'Odlotowa Małopolska')

(fot. Małopolski Festiwal Balonów "Odlotowa Małopolska")

Fani lotnictwa często pytają organizatorów w komentarzach i przesyłanych wiadomościach czy festiwal balonów odbędzie się jeżeli będzie zła pogoda. Dlatego uznali, że nadszedł czas na kilka słów o tym przy jakiej pogodzie mogą odbywać się loty balonów.

✅ ZACHMURZENIE. Balony mogą latać zarówno przy zupełnie czystym niebie, częściowo, lub całkowicie zachmurzonym. Jednak chmura chmurze nie równa i jeżeli w pobliżu znajdują się ciemne chmury niosące opady lub tym bardziej chmury burzowe to lot nie może się odbyć.

✅ MGŁA. Jeżeli jest to niska mgła jakie snuje się jedynie nieznacznie powyżej gruntu to balon może wystartować. Latanie powyżej mgły czy powyżej niskiej warstwy chmur jest możliwe. Przede wszystkim mgła nie może ograniczać widoczności ziemi pilotowi w czasie lądowania. Jeżeli istnieje zagrożenie brakiem widoczności przy lądowaniu lot nie jest możliwy.

✅ OPADY. Latanie w czasie opadów jest niewskazane.

✅ WIATR. Do wykonywania lotu balonem bezpieczna prędkość wynosi do 5 m/s. Niekorzystny jest również zupełny brak wiatru… bo nigdzie nie dolecimy. Oprócz stałej prędkości wiatru należy również wziąć pod uwagę prognozowane porywy wiatru. Silne porywy wiatru również mogą uniemożliwić bezpieczny lot.

✅ TEMPERATURA. Balony mogą startować w dość dużym zakresie temperatur z wyłączeniem może tych bardziej ekstremalnych gdy jest bardzo tęgi mróz lub niemiłosierny upał.

Jeżeli zatem będziecie samodzielnie śledzić prognozy pogody przed Odlotową Małopolską to przede wszystkim pamiętajcie o tym, że oprócz braku zamglenia, braku opadów prognozowany wiatr nie powinien przekraczać 5 m/s. To jest minimum aby balony mogły wzbić się w powietrze.

O prognozach będziemy organizatorzy będą informować na bieżąco na stronie facebook.com/odlotowa.malopolska/.

Obecnie prognoza długoterminowa nie wygląda najgorzej ale jej wiarygodność zazwyczaj jest dość niska. Prognozy jakie można  traktować już poważniej to te jakie pojawią się od 19/20 marca. 
Niestety nie ma nieomylnych prognoz nawet tych jakie przewidują pogodę na kilka godzin do przodu. Warunki do lotu są również oceniane tuż przed lotem i mogą one się różnić od prognozowanych. Nawet wtedy lot może zostać odwołany lub przełożony.

W przypadku każdych zawodów dyrektor sportowy na podstawie prognozy, konsultacji z meteorologiem oraz ocenie warunków na miejscu startu podejmuje decyzję czy lot może się odbyć. Dlatego organizatorzy podkreślają w informacjach, że każdy planowany lot może niestety zostać odwołany i jest to związane tylko i wyłącznie z bezpieczeństwem.

Bezpieczeństwo w lotnictwie to priorytet stąd piloci mają powiedzenie “Start jest zawsze dobrowolny ale lądowanie jest obowiązkowe.” A dobre lądowanie to lądowanie bezpieczne – mówią organizatorzy.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony