Przejdź do treści
Źródło artykułu

28 maja zapraszamy do Aeroklubu Lubelskiego (lotnisko Radawiec pod Lublinem)

W niedzielę 28 maja br. malownicze lotnisko w Radawcu pod Lublinem zamieni się  w wielki plac zabaw dla dzieci. W tym dniu  w godzinach 10.00 - 18.00  Aeroklub Lubelski zaprasza wszystkich, którzy chcą sprawić swoim pociechom radość z przebywania na świeżym powietrzu wśród samolotów, szybowców, balonów i zabytkowych samochodów.

Sekcje Aeroklubu Lubelskiego od historycznej po spadochronową przygotowują się na rzesze fanów awiacji aby pokazać im jak  można zrealizować lotnicze marzenia. W tym dniu będzie możliwość odbycia lotu zapoznawczego szybowcem, samolotem i śmigłowcem. Będzie można obserwować składanie spadochronu, przygotowania do skoków z samolotu Antonow An 2 jak i same skoki. Członkowie Aeroklubu Lubelskiego objaśnią jak działa wyciągarka, w jaki sposób ogrzewane jest powietrze w balonie. Będzie można posłuchać lotniczych opowieści i otrzymać w prezencie czasopisma, kolorowanki i kartki pocztowe przedstawiające samoloty produkowane w Lublinie.

96 lat tradycji  Aeroklubu Lubelskiego zobowiązuje – mówi Dyrektor Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu Bogusław Misiak. – Jest naszym obowiązkiem zaszczepiać w dzieciach miłość do lotnictwa. Bo to one niedługo, jako kolejne pokolenie młodzieży rozpoczną szkolenie w naszym aeroklubie, a w przyszłości zasiądą za sterami samolotów komunikacyjnych, wojskowych, sanitarnych, pożarniczych czy rolniczych. Charytatywny Piknik Lotniczy ma szczytny cel, ale też jest okazją do pokazania z bliska jak wygląda kabina szybowca, samolotu czy śmigłowca. W tym dniu aeroklub będzie prowadził swoją normalną działalność statutową. Odbywać się będą loty szybowców, samolotów i skoki spadochronowe. Rozpocznie się Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation. Czekamy na odwiedziny wielu statków powietrznych, także zabytkowych.

Dzieci na pewno będą zachwycone pokazami przelotów i akrobacji modeli RC śmigłowców i  samolotów, wśród których nie zabraknie imponujących rozmiarów makiet samolotów historycznych.  Strefa dziecka będzie złożona z dmuchańców karuzel, paintbolowej strzelnicy i  kucyków.

Przyjadą zabytkowe samochody i grupy rekonstrukcyjne.

W trakcie Lotniczego Dnia Dziecka w Aeroklubie Lubelskim – bo taką nazwę nosi opisywane wydarzenie lotnisko będą odwiedzały samoloty z całej Polski uczestniczące w Ogólnopolskim Zlocie Radawiec Fly In.

Mamy cichą nadzieję – mówią organizatorzy – że tak jak w poprzedniej edycji odwiedzą nas również  goście zagraniczni. Nie wykluczamy, że przylecą do nas przedstawiciele producentów samolotów ultralekkich co umożliwi potencjalnym klientom zapoznanie się z tymi maszynami na ziemi i w powietrzu.

Na załogi, które zechcą nas w tym dniu odwiedzić czekają zlotowe upominki i ciepłe przekąski. Jeżeli ktoś chce pozwiedzać  Lublin będzie mógł skorzystać z naszego transportu po uprzednim uzgodnieniu z Aeroklubem – mówi Karolina Sroka koordynująca organizację Wydarzenia.

W tym dniu zarządzający lotniskiem nie pobiera opłat za lądowanie i postój, na miejscu jest paliwo lotnicze, po paliwo samochodowe podjedziemy do najbliższej stacji.

Mielibyśmy wielki niedosyt gdyby nasze spotkanie miało służyć wyłącznie rozrywce. Lotniczy Dzień Dziecka w Aeroklubie Lubelskim organizowany jest z myślą o dzieciach, które z powodu choroby nie mogą cieszyć się swoim świętem tak jak te dzieci, które odwiedzą nas w Radawcu.

Kiedy rozmawiałem z Ryszardem Majewskim w maju 2019 r. organizując pierwszą edycję tego wydarzenia obiecaliśmy sobie, że zawsze każdy taki piknik będzie miał cel charytatywny – mówi Damian Majsak inicjator i jeden z organizatorów Wydarzenia. – Ryszard uzmysłowił mi jak wielkie są potrzeby szpitali na Lubelszczyźnie i jak każdy z nas może pomóc to zmienić. Pierwsza edycja udowodniła, że miał rację. Naszym celem było wtedy zdobycie środków na zakup jednej pompy infuzyjno-objętościowej a udało się kupić ich aż pięć. Jedną z nich ufundował biorący udział w pikniku Jarosław Motyl prezes firmy MOTYL. Mamy nadzieję, że  tym razem uda nam się pomóc najmłodszym pacjentom przebywającym na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W czasie pandemii w naszym oddziale hospitalizowano 3570 dzieci w tym około 1000 z COVID-19 – mówi dr n. med Barbara Hasiec. – Były to zarówno noworodki, niemowlęta jak i dzieci starsze. W czasie intensywnej pracy sprzęt medyczny zużywa się. Każda pomoc jest bezcenna, ponieważ dalej leczymy dużo dzieci m.in. z zakażeniami paciorkowcami, powikłaniami ospy wietrznej, neuroboleriozą itp. 

Za zbiórkę odpowiedzialne jest stowarzyszenie "Życie z chorobą nie musi być smutne".

"Życie z chorobą nie musi być smutne" – to przede wszystkim tytuł bloga, prowadzonego do końca życia przez moją śp. córkę Karolę – mówi Ryszard Majewski. – Znajdziecie tam wiele bardzo osobistych wpisów, które dały początek idei Stowarzyszenia. Nasza działalność to nie tylko dostarczanie dla małych Pacjentów, pluszaków, kolorowanek i innych rzeczy, które – mamy nadzieję – trochę urozmaicają szpitalne życie. Wychodzimy także na przeciw potrzebom poszczególnych oddziałów w kwestii zakupu drobnego sprzętu medycznego. Dobry sprzęt to krótsze badanie, sprawne podawanie leków, bardziej precyzyjne wyniki.

Jeśli chcecie spędzić cały dzień na świeżym powietrzu, cieszyć się słońcem wśród roześmianych dzieci i młodzieży, która chce zasmakować lotniczej przygody to lotnisko w Radawcu spełni wasze oczekiwania. Przyjdźcie z kocykami, krzesełkami, będziemy cały dzień słuchać muzyki, grillować, latać, rozmawiać o lotnictwie i o tym w jaki sposób możemy pomóc innym i gdzie szukać pomocy jeśli my sami będziemy jej potrzebować.

Partnerami Radawiec Fly In i Lotniczego Dnia Dziecka są: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Lasy Państwowe i Gmina Konopnica

Patroni medialni : Przegląd Lotniczy, Lublin 112, portal dlapilota.pl
 
Organizatorzy: Aeroklub Lubelski , KAGERO PUBLISHING i Stowarzyszenie „Życie z chorobą nie musi być smutne”


Przeczytaj również:
Radawiec Fly In czyli Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony