Przejdź do treści
Źródło artykułu

2022 rokiem pełnej odbudowy ruchu pasażerskiego na lotnisku Warszawa-Modlin

2022 był rokiem bardzo dobrych wyników Lotniska Warszawa/Modlin. Osiągnięte wyniki są pod każdym względem lepsze niż w ostatnim przedpandemicznym roku 2019.

W całym 2022 roku na Lotnisku Warszawa/Modlin obsłużonych zostało 3 126 428 pasażerów i wykonano 22 383 startów i lądowań. Te wyniki stanowiły odpowiednio 214,6% i 154,4% całkowitego ruchu lotniczego z roku 2021. Zestawiając te dane z okresem przed pandemią, poziom ruchu pasażerskiego roku 2022 stanowił 100,7% przewozów odnotowanych w 2019 roku i 106,3% w zakresie liczby operacji lotniczych.

Średniomiesięczna liczba pasażerów przekroczyła 260 500 osób. Pomiędzy majem a październikiem co miesiąc padały kolejne rekordy w liczbach pasażerów bądź operacji, np. w październiku z usług Lotniska skorzystało 304 958 pasażerów i obsłużono na nim 2 082 operacje lotnicze, co dało znaczny przyrost wobec października 2019 roku – odpowiednio 128,0% wolumenu pasażerów i 119,5% sumy startów i lądowań. Co ciekawe i znaczące, w najlepszym pod względem przewozów miesiącu roku 2019 – sierpniu – obsłużono 303 133 pasażerów, a to oznacza, że październik 2022 roku był lepszy nawet od wspomnianego okresu, stanowiącego część wysokiego sezonu turystycznego. W rekordowym w historii lotniska sierpniu 2022 z usług Lotniska skorzystało 331 267  pasażerów i  obsłużono na nim 2 206 operacji lotniczych. Stanowiło to odpowiednio 109,3% wolumenu pasażerów i 113,6% operacji startów i lądowań w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

W grudniu 2022 roku Port obsłużył 220 296 pasażerów i 1 483 operacje lotnicze. Porównując te dane do roku 2021, nastąpił znaczący wzrost w zakresie liczby pasażerów – do 124,0% poprzedniego roku – i 88,4% w zakresie operacji. W stosunku do przedpandemicznego grudnia 2019 roku było to 99,1% pasażerów i 99,5% operacji.

W minionym roku pasażerowie podróżujący z naszego Lotniska najczęściej wybierali Londyn jako kierunek podróży lotniczej. W następnej kolejności, pod względem popularności, znalazły się takie  miasta jak: Dublin, Mediolan, Rzym, Bruksela, Sztokholm, Paryż, Oslo i Ryga (popularność tego kierunku, zainaugurowanego w sezonie zimowym 2021/2022, znacznie przekroczyła oczekiwania), Barcelona  oraz Wiedeń. W połączeniach rozkładowych funkcjonowało do 65 kierunków. W ujęciu średniotygodniowym odbywało się 430 operacji lotniczych.

Obecnie Lotnisko Warszawa/Modlin jest stałą bazą dla 7 samolotów przewoźnika Ryanair.

Rozpoczęta w maju 2022 roku kompleksowa przebudowa powierzchni handlowych i gastronomicznych w terminalu pasażerskim trwała kilka miesięcy i przyniosła oczekiwany efekt. Na parterze Terminalu w strefie zlokalizowanej za kontrolą bezpieczeństwa rozbudowano i blisko dwukrotnie powiększono sklep duty free Aelia. Swoje rozmiary zwiększył też sklep typu Travel Essential działający pod marką Relay. Dokonano także prac przystosowawczych węzła sanitarnego. Pasażerom udostępniono również, na nowo zaprojektowaną i specjalnie przygotowaną, powierzchnię na antresoli Terminalu, gdzie powstała nowa strefa restauracyjna (do której przeniesiono Best Fly Bar) Przybyło sporo punktów gastronomicznych: kawiarnie Atmosphere i So! Coffee, sezonowa kawiarnia Costa Coffee oraz foodtruck Extauros przed terminalem, a także – w nowej odsłonie – sklep Starter oferujący przekąski, napoje, prasę i książki.

W lipcu 2022 roku Lotnisko Warszawa/Modlin świętowało okrągłą, 10. rocznicę działalności. „Za nami szczególny rok, w połowie którego mieliśmy radosne wydarzenie w postaci obchodów zakończenia pierwszej i rozpoczęcia drugiej dekady obsługiwania pasażerów. Nie mam wątpliwości, że w tym drugim dziesięcioleciu wzmocnimy się jeszcze bardziej, rozrośniemy i w zgodzie z najwyższymi standardami obsłużymy kolejne miliony podróżnych. Po to istniejemy i za to jesteśmy doceniani” – powiedział Tomasz Szymczak, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o.

Ważnym dniem dla portu lotniczego oraz dla pasażerów stał się 31 października 2022 roku, albowiem to właśnie wtedy loty między Modlinem a Kiszyniowem, czyli stolicą Republiki Mołdawii, zainaugurował przewoźnik Air Moldova. Jest to mołdawska linia lotnicza z flotą składającą się z samolotów Airbus w kilku typach. Loty odbywają się 3 razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i soboty.

W listopadzie efektywnie  Lotnisko Warszawa/Modlin dołączyło do międzynarodowego programu Hidden Disabilities Sunflower, mającego na celu szerzenie świadomości społeczeństwa o niepełnosprawnościach ukrytych, szczególnie zaś uwrażliwienie osób pracujących w szeroko rozumianym sektorze usług na utrudnienia podróży doświadczane przez osoby z niepełnosprawnościami niewidocznymi, takimi jak: cukrzyca, demencja, autyzm czy wady słuchu.

„Lotnisko Warszawa/Modlin – jako jedyny polski port lotniczy znalazło się w zestawieniu „European airports with largest seat capacity increase 2022 vs 2019”, czyli europejskich lotnisk z największym przyrostem liczby oferowanych miejsc pasażerskich liczonym pomiędzy 2019 a 2022 rokiem. To coś, co nas mocno wyróżnia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, nie tylko z rekordowych przewozów pasażerskich, ale również z rekordowej liczby lądowań dużych samolotów pasażerskich, które przynoszą lotnisku znaczące przychody.” – powiedział Grzegorz Hlebowicz, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony