12 firm chce budować terminal w Szymanach

12 firm chce budować terminal w Szymanach

12 ofert wpłynęło w przetargu na budowę terminalu pasażerskiego regionalnego lotniska w Szymanach na Mazurach. Aby nie przepadła unijna dotacja na inwestycję, lotnisko musi zacząć działać w 2015 roku.

Najniższa oferta zgłoszona w przetargu wyniosła 45,4 mln zł. Najwyższa natomiast - 55 mln zł netto. Okazuje się więc, że nawet najwyższa oferta i tak jest niższa od tej, która początkowo zwyciężyła w pierwszym przetargu. Była to wówczas oferta firmy Skanska, opiewająca na 60 mln zł.

Niższe cenowo oferty są zbliżone do budżetu, który spółka może przeznaczyć na inwestycję. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie, to nastąpi ono dopiero w przyszłym tygodniu, jeśli złożona przez oferentów dokumentacja nie będzie wymagała uzupełnienia.

Leszek Krawczyk, prezes spółki samorządowej zarządzającej lotniskiem przyznał w rozmowie z PAP, że gdyby po wyborze obecnego wykonawcy pojawiły się odwołania, to budowa regionalnego lotniska może być zagrożona. Aby nie przepadła unijna dotacja port musi wystartować w 2015 roku. Koszt całej inwestycji, w tym budowy płyty postojowej oraz terminalu, szacowany jest na 200 mln zł. Unijne dofinansowanie ma w tym przypadku wynieść do 76 proc.

Tak jak w przypadku poprzedniego przetargu, który został zakwestionowany przez Krajową Izbę Odwoławczą, ocenie nie podlega jedynie kryterium ceny. Bardzo ważnym elementem jest również czas wykonania inwestycji, za którego skrócenie oferent zyskuje dodatkowe punkty przy ocenie przez komisję przetargową.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus