Przejdź do treści
110 lat lotniska Rakowice-Czyżyny – nowa wystawa (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

110 lat lotniska Rakowice-Czyżyny – nowa wystawa czasowa w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Pierwsze wzloty balonów obserwacyjnych, samoloty Oddziałów Lotniczych Austro-Węgier, przejęcie z rąk Austriaków pierwszego lotniska niepodległej Polski, historie stacjonującego tam 2 Pułku Lotniczego, bombardowanie i zajęcie przez Niemcy, przejęcie przez Rosjan, aż w końcu likwidacja lotniska i powstanie na jego miejscu Muzeum Lotnictwa Polskiegow Krakowie – to tylko niektóre z kart losów Błoń Rakowickich, które zostały opisane na wystawie „110 lat lotniska Rakowice Czyżyny”.

Wystawa dostępna będzie od 9 listopada 2022 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Okrągła rocznica jest doskonałą okazją do przypomnienia przeszłości tej części Krakowa, która w odpowiedni sposób zaprezentowana z pewnością rozpali wyobraźnię niejednego tutejszego mieszkańca.

Wystawa prezentowana będzie w hangarze głównym, składa się z 12 plansz, zawierających liczne zdjęcia archiwalne prezentuje historię lotniska Rakowice-Czyżyny od momentu pojawienia się na nim pierwszych samolotów lotnictwa Austro-Węgier w 1912 r., przez okres I wojny światowej, lata międzywojenne, okres II wojny światowej i lata powojenne do czasów obecnych. Opisuje działalność czynnego lotniska, jego likwidację, powstanie i działalność muzeum oraz częściowe przywrócenie funkcji lotniczej.

Ponadto zaplanowane są także prelekcje i docelowe wydawnictwo tematyczne, które ukaże się już w przyszłym roku w ramach obchodów okrągłej 60-tej rocznicy powstania Muzeum. Z kolei 10 listopada na terenie parkowym Muzeum Lotnictwa odbędzie się tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowana we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony