100-lecie Royal Canadian Air Force – pamiątkowa srebrna moneta w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego
Do kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dołączyła niezwykła pamiątka – srebrna moneta kolekcjonerska wybita przez Royal Canadian Mint z okazji stulecia Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF).
Ten wyjątkowy egzemplarz został przekazany Dyrektorowi Muzeum Tomaszowi Koseckiemu przez Witolda Victora Kowalczyka, absolwenta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (rocznik 1960), który na co dzień mieszka w Kanadzie. Pan Witold jest synem kpr. pil. Konstantego Kowalczyka, jednego z pierwszych polskich pilotów wojskowych – według francuskiego carnetu wydanego przez Dowództwo Szkoły Lotniczej w Bydgoszczy już w 1921 r. figurował on jako pilot o numerze 52.
Motywowany patriotycznym poczuciem obowiązku i dumą z rodzinnych tradycji, Witold Kowalczyk przyleciał do Polski specjalnie po to, by przekazać monety numizmatyczne z okazji 100-lecia RCAF uczestnikom obchodów jubileuszu 100-lecia „Szkoły Orląt” w Dęblinie. W trakcie swojej wizyty w Muzeum towarzyszyli mu gen. dyw. pil. dr Mieczysław Walentynowicz oraz mjr pil. reż. Andrzej Szymczak z warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Szczegóły monety:
Moneta upamiętnia wiek istnienia Kanadyjskich Sił Powietrznych, które przez lata odegrały istotną rolę w historii i bezpieczeństwie swojego kraju.
- Stop: srebro najwyższej próby (Ag 9999)
- Waga: 23,17 g
- Średnica: 36,07 mm
- Wykończenie: proof
- Nakład: limitowany do 35 000 sztuk
- Opakowanie: indywidualne, certyfikowane
- Emitent: Royal Canadian Mint – gwarancja legalności, jakości i pochodzenia kruszcu
Na awersie widnieje wizerunek króla Karola III według projektu Stevena Rosatiego. Rewers przedstawia charakterystyczny liść klonu oraz sylwetki samolotów wykorzystywanych przez RCAF – całość uzupełniają daty „1924–2024”, nominał oraz kraj emisji. Projektantem tej strony monety był Jason Bouwman.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Witoldowi Kowalczykowi za ten poruszający gest i przekazanie pamiątki, która już niebawem wzbogaci nasze muzealne zbiory. Moneta stanie się symbolicznym wyrazem pamięci o wspólnym dziedzictwie lotniczym i zasługach Polaków w międzynarodowej służbie w powietrzu.



Komentarze