Przejdź do treści
Źródło artykułu

PGZ w natowskim programie AGS

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-Radwar zdobyła kontrakt na zaprojektowanie komputerowego systemu dostępowego do natowskiego programu zwiadowczego o kryptonimie AGS – Alliance Ground Surveillance, czyli Sojuszniczej Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza. Polska firma ma trzy lata na wywiązanie się z zadania, za które zarobi ponad 45 milionów złotych.

Alliance Ground Surveillance (AGS), czyli Sojuszniczy System Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza, to jeden z najważniejszych programów zbrojeniowych, jakie wspólnymi siłami realizują obecnie państwa NATO. Decyzja o tym, że kraje Sojuszu będą współpracować przy realizacji najbardziej kosztownych programów modernizacyjnych, tzw. strategia smart defense, zapadła na szczycie Sojuszu w Pradze w 2002 roku. AGS to natowski system rozpoznania (zwiadu), w którym za zbieranie danych (nie tylko obrazowych, ale i radiolokacyjnych) odpowiedzialne będą bezzałogowe statki powietrzne RQ-4B Global Hawk Block 40. Dystrybucją pozyskanych przez nie danych będzie zajmowało się dowództwo Paktu. Mają je otrzymywać wszystkie kraje należące do NATO, bez względu na to, czy wyłożyły na projekt pieniądze. Te, które współfinansują projekt AGS, mogą jednak liczyć na dodatkowe profity w postaci kontraktów zbrojeniowych związanych z jego tworzeniem.

Taki właśnie kontrakt zawarła w październiku spółka PIT-Radwar, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podpisy pod umową złożyli Jim Edge, generalny menedżer NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency; Adam Lesiński, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Rafał Kowalczyk, prezes PIT-Radwar. Polska firma ma opracować aplikację oraz rozwiązania sprzętowe, które umożliwią użytkownikom systemu zdalny dostęp do bazy danych programu AGS oraz szyfrowaną komunikację z serwerem przy wykorzystaniu cywilnych, niezabezpieczonych łączy internetowych.

Utworzenie systemu umożliwiającego dostęp do danych AGS, to kluczowy etap w dążeniu do uzyskania przez cały ten program pełnej gotowości operacyjnej – wyjaśnia Adam Lesiński. – Traktujemy to zarówno jako dowód uznania dla unikalnych kompetencji PIT-Radwar, jak też jako nasze duże zobowiązanie względem sojuszników – dodaje. Na zaprojektowanie systemu, z którego będą docelowo korzystały wszystkie armie NATO oraz państwa, które Sojusz Północnoatlantycki dopuści do jego użytkowania, PIT-Radwar ma trzy lata. Kontrakt wart jest ponad dziesięć milionów euro.

Program Alliance Ground Surveillance uruchomiony został w 2004 roku. Poza Polską uczestniczą w nim: Bułgaria, Rumunia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Luxemburg, Norwegia oraz Stany Zjednoczone.

Krzysztof Wilewski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony