Pierwszy dzień PAŻP na World ATM Congress 2019

Pierwszy dzień PAŻP na World ATM Congress 2019 (fot. tadr z filmu na youtube.com)

Za nami pierwszy dzień tegorocznej edycji World ATM Congress w Madrycie. Agenda Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz specjalne atrakcje dla gości przyciągnęły tłumy zainteresowanych z największych światowych instytucji związanych z zarządzaniem ruchem lotniczym.

Podczas intensywnych godzin eksperci Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wygłosili prezentacje dotyczące nowoczesnych metod zarządzania przestrzenią powietrzną i znaczenia przepływu informacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami a służbami kontroli ruchu lotniczego dla prawidłowego funkcjonowania dzisiejszych portów lotniczych.

Ekspozycja PAŻP gościła też wewnętrznych i zewnętrznych ekspertów, dyskutujących o zarządzaniu ruchem bezzałogowych statków powietrznych, integracją dronów z lotnictwem załogowym i polskich rozwiązaniach w tej dziedzinie.

Zaraz po uroczystym otwarciu, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z litewskim partnerem z Baltic FAB – Oro Navigacija, zorganizowała debatę dotyczącą roli regionu Środkowo-Wschodniej Europy w dzisiejszym i przyszłym zarządzaniu ruchem lotniczym.

Przedstawiciele PAŻP wzięli udział także w innych spotkaniach roboczych i panelach, podczas których poruszano zarówno szerokopojętą bieżącą problematykę związaną z dzisiejszym lotnictwem, jak i dywagowano o przyszłości zarządzania ruchem lotniczym.

Pierwszy dzień przyniósł ponato podpisanie Memorandum o Współpracy z firmą Frequentis, z którą PAŻP wspólnie rozwija systemy związane z przepływem informacji podczas prowadzenia operacji na lotniskach. Umowa dotyczy badania koncepcji, technologii i architektury systemu mającego na celu lepsze wykorzystanie i integrację danych. Pierwszym krokiem jest wspólne opracowanie demonstratora technologicznego, będącego kamieniem milowym w tworzeniu nowej generacji systemów komunikacyjnych opartych na danych w środowisku wieży kontroli ruchu lotniczego i lotniska. Cały dokument informacyjny jest dostępny jest po tutaj (LINK).


O godzinie 11:30 p.o. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski i dyrektor generalny Frequentis Norbert Haslacher i wiceprezes ATM Civil Hannu Juurakko podpisali memorandum o współpracy (fot. PAŻP)

Jednocześnie na stanowisku PAŻP wszyscy chętni mogli zapoznać się z symulatorami prezentującymi działanie systemów: CAT, PANDORA, PANSA UTM i RWYCC, a także podziwiać elementy wystawy poświęconej stuleciu Aeroklubu Polskiego.

Odwiedzajcie Twitter i LinkedIn Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a także stronę wac2019pansa.pl/news – tam znajdziecie wszystkie aktualne informacje!

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus