Przejdź do treści
Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, na World ATM Congress 2021 (fot. PAŻP)

PAŻP podczas pierwszego dnia World ATM Congress 2021

Pierwszy dzień World ATM Congress w Madrycie pokazał jak bardzo ważny jest temat spotkań na żywo. Wiele osób w branży nie widziało się prawie dwa lata m.in. dlatego stoisko systemu PANSA UTM Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej cieszyło się sporym zainteresowanie odwiedzających. Tegoroczna edycja kongresu stoi pod znakiem dronów, dlatego ich wykorzystanie w gospodarce było jednym z tematów przemówienia Filipa VI, króla Hiszpanii, podczas inauguracji WAC 2021. W spotkaniu uczestniczyło wąskie grono przedstawicieli instytucji i firm biorących udział w WAC 2021, wśród nich prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

Było to ciekawe przeżycie, mieliśmy okazję spotkać króla Filipa VI po raz pierwszy. Król nakreślił wizję tego, w jaki sposób lotnictwo będzie wracać po pandemicznym kryzysie – powiedział prezes PAŻP Janusz Janiszewski. Dodał, że to moment wielkiej integracji, zmiany, odbudowy i przebudowy światowego lotnictwa, gdzie jednym z głównych czynników rozwojowych będzie integracja bezzałogowych statków powietrznych z systemem zarządzania ruchem lotniczym, ale również z naszym codziennym życiem, czyli wejście dronów w biznes i ekonomię każdego kraju. – To było niesamowite spotkanie, gdzie przede wszystkim było dużo radości, że po tych dwóch latach mogliśmy wszyscy spotkać się ponownie. Będziemy częścią dynamicznie rozwijającej się technologii zarządzania ruchem lotniczym, zarządzania przestrzenią powietrzną i integracji bezzałogowych statków powietrznych z lotnictwem załogowym – podsumował Janiszewski.

Zaraz po uroczystym otwarciu, przedstawiciele PAŻP wzięli udział także w innych spotkaniach roboczych, podczas których poruszano zarówno szeroko pojętą bieżącą problematykę związaną z dzisiejszym lotnictwem, jak i dywagowano o przyszłości zarządzania ruchem lotniczym.

Pierwszy dzień przyniósł ponadto podpisanie listu intencyjnego z firmą Indra, dzięki któremu eksperci PAŻP będą dzielić się know-how ze specjalistami Indry w ramach projektu iNM. To inicjatywa EUROCONTROL, która do 2030 roku planuje wydać 300 mln euro na innowacyjne rozwiązania zarządzania przestrzenią powietrzną, wpływające na wzrost bezpieczeństwa, wydajność, a także rozwój sieci ruchu lotniczego.

Następnym ważnym punktem było wystąpienie prezesa PAŻP w Civil UAVs Initiative Theatre w pawilonie Expodrónica, które dotyczyło systemu PANSA UTM i dlaczego to właśnie my jesteśmy dronową rewolucją.

W tegorocznej edycji World ATM Congress w Madrycie, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prezentuje swój flagowy produkt UTM – PansaUTM czyli innowacyjny system koordynacji lotów dronów.

Zapraszamy także na nasze konta w social mediach na Facebook-u, Twitterze i LinkedIn gdzie znajdziecie wszystkie aktualne informacje i zdjęcia. Natomiast dokładna nasza agenda znajduje się na stronie www.wac2021pansa.pl.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony