Przejdź do treści

PAŻP na światowym kongresie lotniczym: Jesteśmy dronową rewolucją

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie reprezentować Polskę na rozpoczynającym się we wtorek Światowym Kongresie Ruchu Lotniczego World ATM Congress w Madrycie. Głównym punktem polskiej oferty na największych światowych targach branży będzie system PansaUTM – pierwszy i jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system koordynujący loty dronów. W Madrycie PAŻP wraz z firmą INDRA, światowym liderem rozwiązań technologicznych dla lotnictwa, zainicjuje współpracę w ramach kluczowego w budowaniu Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej projektu iNM.

Prezentacja nowoczesnych rozwiązań w ruchu bezzałogowych statków powietrznych będzie jednym z najważniejszych punktów kongresu dla Polski. Prezes PAŻP przedstawi dokonania ekspertów Agencji w tym zakresie i opowie o sukcesach związanych z wdrożeniem operacyjnym PansaUTM. Coraz więcej gałęzi polskiej gospodarki jest zainteresowanych wykorzystaniem tej technologii, co wiąże się rozwojem poszczególnych branż. Jak wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, korzyści wynikające z wykorzystania dronów, przekroczą 576 miliardów złotych.

– To co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się science fiction na miarę XXIII wieku, dziś zaczyna być naszą rzeczywistością – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który podkreślił, że Polska wyprzedziła Europę o kilka lat w przygotowaniu do wykorzystywania dronów na szeroką skalę. Stąd hasło przewodnie prezentacji „We are the drone revolution”, które ma zachęcić światową społeczność do sprawdzenia, jak Polska i jej system PansaUTM rewolucjonizuje ruch bezzałogowców.

Wzrost zainteresowania dronami jest w Polsce znaczący – w ciągu jednego roku liczba operacji lotniczych z ich wykorzystaniem niemal podwoiła się, a liczba licencjonowanych operatorów BSP wzrosła o ponad 250 procent. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski, który poprowadzi prezentację, przekonuje, że jest to ogromny potencjał do wykorzystania. Tę część przestrzeni powietrznej, jego zdaniem, należy w odpowiedni sposób przygotować, by wykorzystanie dronów na szeroką skalę było jeszcze bardziej bezpieczne, a w konsekwencji powszechne. Niespełna miesiąc temu podpisano list intencyjny dot. wykorzystania dronów w rolnictwie. Dzięki współpracy PAŻP, ARMiR i KOWR w niedalekiej przyszłości drony będą wykorzystywane do oceny obszarów rolnych, monitorowania jakości upraw, czy szacowania strat wynikających z suchy lub podtopień.

Kolejnym istotny puntem dla Polski podczas World ATM Congress w Madrycie będzie podpisanie umowy z firmą Indra, światowym liderem rozwiązań technologicznych dla lotnictwa i największym wykonawcą europejskiego projektu cyfryzacji systemów zarządzania ruchem powietrznym. Obok firm technologicznych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie jedyną agencją na świecie, zaangażowaną w ten projekt A jej eksperci będą świadczyć usługi w zakresie know-how. To oni od kilku lat współpracują ze specjalistami hiszpańskiej Indry nad systemem nowej generacji iTEC. Jego główną myślą technologiczną jest budowa jednolitego, europejskiego nieba i cyfryzacja przestrzeni powietrznej, która pozwoli na szybsze i bardziej dokładne przetwarzanie danych. Samoloty będą zobrazowane na trajektoriach 4D, co wiąże się m.in. z wcześniejszym ostrzeżeniem na wypadek zagrożenia. To kluczowe rozwiązania przy obserwowanym przed pandemią wzroście liczby operacji lotniczych. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), która dba o bezpieczeństwo na unijnym niebie, prognozuje, że ta tendencja powróci wraz z odejściem ograniczeń sanitarnych. W tym kontekście, jej obecne systemy wydają się być przestarzała i wymagają wymiany na zaawansowane rozwiązania.

Światowy Kongres WAC w Madrycie potrwa trzy dni. Jego początek zaplanowany jest na 26 października 2021r. Więcej informacji na temat obecności PANSA UTM w Madrycie oraz szczegółowa agenda dostępne są pod adresem www.wac2021pansa.pl.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony