Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

Kontrolerzy ruchu lotniczego

Wsiadając do samolotu rzadko pamięta się o ich istnieniu i pracy. A to między innymi od nich zależy bezpieczeństwo w powietrzu. Na całym świecie kontrolerów ruchu lotniczego jest blisko 50 tysięcy, w Polsce ponad 550. Dziś obchodzimy ich święto.

Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego swoją służbę pełnią 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Codziennie czuwają nad bezpieczeństwem ponad 2,5 tys. samolotów przelatujących nad Polską. Rocznie obsługują 700 tys. operacji lotniczych.

Za każdą z tych operacji kryją się setki pasażerów, za których bezpieczeństwo odpowiadają konkretni ludzie – starannie wyselekcjonowani i gruntownie przeszkoleni. Wystarczy powiedzieć, że po wieloetapowej rekrutacji i wymagającym szkoleniu spośród tysiąca chętnych - do pracy w charakterze kontrolera trafia zaledwie kilkanaście osób. Cały proces trwa średnio 22-24 miesiące.

Idealny kandydat, oprócz umiejętności pracy w zespole, asertywności, wybitnej spostrzegawczości i pamięci, musi odznaczać się ponadprzeciętną odpornością na stres oraz umiejętnością szybkiej oceny sytuacji i szybkiego podejmowania decyzji.

Międzynarodowy Dzień Kontrolera ruchu Lotniczego to także święto Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, instytucji zarządzającej polską przestrzenią powietrzną. Nad tym, by obecni i przyszli kontrolerzy mogli efektywnie pełnić swą służbę, na co dzień w Agencji pracują liczne służby techniczne i wsparcia operacyjnego, odpowiedzialne za prawidłowe działanie urządzeń nawigacyjnych i infrastruktury lotniczej.


Służba kontroli ruchu lotniczego dzieli się na trzy rodzaje:

  • Kontrolę obszaru odpowiedzialną za bezpieczeństwo samolotów przelatujących przez polską przestrzeń powietrzną.
  • Kontrolę zbliżania mającą za zadanie bezpieczne doprowadzenie samolotów w pobliże lotnisk docelowych na terenie Polski.
  • Kontrolę lotniska odpowiedzialną za starty i lądowania samolotów, a także bezpieczne poruszanie się samolotów po polu manewrowym lotniska.

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego został ustanowiony 20 października 1961 r. na pamiątkę powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers).

20 października nie można zapomnieć także o informatorach służby informacji powietrznej (FIS) opiekujących się pilotami przestrzeni tzw. niekontrolowanej czyli tam, gdzie odbywa się ruch lotnictwa ogólnego – turystycznego, szkoleniowego, ratunkowego. Informatorzy FIS codziennie służą pomocą załogom małych statków powietrznych w bezpiecznym wykonywaniu lotów do wysokości 3000 metrów.


Obecnie trwa rekrutacja na kurs dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. Aplikacje do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej można składać do 31 października. Formularz aplikacyjny i wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie www.pansa.pl w zakładce “Kariera”. 


Ze swojej strony tradycyjnie życzymy wszystkim kontrolerom samych spokojnych dyżurów, podczas których pogoda jest zdecydowanie powyżej minimów, a intensywność ruchu poniżej maksimum.

Redakcja dlapilota.pl! 

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus