Przejdź do treści
Źródło artykułu

POLSA: obiekt znaleziony w Łowyniu może pochodzić z rakiety SpaceX

We wtorek w lesie w miejscowości Łowyń, ok. 100 km na zachód od Poznania znaleziony został kolejny obiekt mogący pochodzić z rakiety Falcon 9. Obiekt został zabezpieczony przez policję i prokuraturę. Trwa postępowanie w sprawie - poinformowała w środę POLSA.

Rzeczniczka POLSA Agnieszka Gapys przesłała PAP w środę informację podsumowującą informacje o upadku na Ziemię obiektów mogących pochodzić z obserwowanej nad Polską 19 lutego fragmentacji szczątków rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

POLSA informuje, że 11 marca kolejny obiekt mogący pochodzić z rakiety SpaceX został znaleziony w lesie w miejscowości Łowyń, ok. 100 km na zachód od Poznania. Na miejscu pojawiły się służby - straż pożarna i policja oraz pracownik POLSA. Obiekt ten - podobnie jak wszystkie wcześniejsze - został zabezpieczony przez policję i prokuraturę. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Obecnie odnaleziono 5 obiektów mogących być częścią rakiety Falcon 9. Oprócz znalezionego 11 marca fragmentu z Łowynia, były to fragmenty odnalezione 19 lutego w Komornikach, gdzie obiekt spadł na terenie hurtowni sprzętu elektrycznego, w Wirach, gdzie obiekt znaleziono w lesie, oraz w Śliwnie, gdzie obiekt spadł na pole. 21 lutego w Szamotułach obiekt mogący pochodzić z rakiety odnaleziono zaś na skraju lasu.

W związku z re-entry rakiety Falcon 9 nad Polską polskie służby otrzymały też szereg fałszywych alarmów - zgłoszeń od mieszkańców woj. wielkopolskiego i pomorskiego wskazujących miejsca, gdzie mogą się znajdować potencjalne szczątki rakiety.

19 lutego przed godziną piątą rano nad Polską w niekontrolowany sposób w atmosferę wszedł człon rakiety Falcon 9 R/B firmy SpaceX. Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji SpaceX Starlink Group 11-4, która 1 lutego wystartowała z bazy lotniczej w Kalifornii.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej.(PAP)

lt/ bar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony