Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską. Zobacz jej przelot

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (fot. pwr.edu.pl)

Jeszcze dziś i jutro warto patrzeć na wieczorne niebo, by zobaczyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak ją rozpoznać? – podpowiadają młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

International Space Station (ISS) to stacja badawcza krążąca w kosmosie. Znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, około 400 km n.p.m. – Choć wydawać się może, że 400 km to całkiem sporo, jednak w skali kosmicznej jest to niewiele. Przecież satelity GPS umieszczone są na wysokości około 20 tysięcy km – wyjaśnia Tobiasz Wojnar z Wydziału Elektroniki.

Na pokładzie ISS przebywa obecnie sześcioro astronautów. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji. Projekty te dotyczą różnych dziedzin nauki, nie tylko astronomii i meteorologii, ale także biologii, fizyki czy medycyny. – Paradoksalnie badania prowadzone w warunkach kosmicznych mogą być kluczowe w rozwiązywaniu wielu problemów na Ziemi – dodaje student PWr.

Choć Polska bezpośrednio nie uczestniczyła w powstaniu stacji, to jednak miała swój udział w jej budowie. Na jednym z modułów ISS znajdują się anteny opracowane przez zespół z Politechniki Wrocławskiej, kierowany przez dr. hab. Pawła Kabacika z Wydziału Elektroniki.

Z kolei uczestnicy projektu „Plan.A” (który nadzoruje Politechnika Wrocławska) chcieliby na pokładzie stacji umieścić swój eksperyment. Startują właśnie w konkursie „OrbitYourThesis!”, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Mają szansę zbadać zachowanie hodowli komórek kostnych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu wykorzystają m.in. technologię laboratorium na chipie. Koordynatorką projektu jest Adrianna Graja – doktorantka na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. 

Orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwa około 90 minut, to znaczy, że wykonuje ona pełen obieg Ziemi w około 1,5 godziny. Obecnie nad terytorium Polski możemy ją obserwować nawet codziennie – wyjaśnia doktorantka z W12.

Warto z tej okazji skorzystać. Żeby zobaczyć stację nie trzeba mieć specjalnego sprzętu. – Jeśli pogoda jest sprzyjająca i nie ma chmur, można oglądać ją nawet gołym okiem, a zdjęcie wykonać przy odpowiednio długim czasie naświetlania. ISS nie miga jak samoloty i porusza się z zachodu na wschód – mówi Adrianna Graja. – Jeśli chcemy dostrzec więcej szczegółów, przydałby się teleskop lub lornetka – dodaje Tobiasz Wojnar.

ISS można już było zaobserwować 30 i 31 marca. W najbliższym czasie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie jeszcze widoczna nad Wrocławiem:
•  1 kwietnia, w godz. 21.01-21.04 (3 minuty 36 sekund)
•  2 kwietnia,  w godz. 20.13-20.19 (5 minut 16 sekund) – długi przelot

Dokładną trasę przelotu ISS można śledzić na stronie internetowej Isstracker.pl, ale także na stronach Astronomia24.com i CrazyNauka.pl.

Polecam również obserwację od drugiej strony, z tzw. cupoli ISS (okna na Ziemię), prowadzona jest stamtąd transmisja live – zachęca Adrianna Graja. Obraz widoczny jest TUTAJ.

Studenci Z PWr Aerospace zebrali kilka ciekawostek o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Przykładowe projekty prowadzone na ISS:

Źródło: Politechnika Wrocławska
comments powered by Disqus