Czy „Blizzard” studentów z AKL Politechniki Wrocławskiej zamiecie konkurencję?

Samolot „Blizzard” i studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej (fot. pwr.edu.pl)

Najnowszy sterowany radiowo samolot przygotowywany przez studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej jest już prawie gotowy. W połowie sierpnia nasi młodzi konstruktorzy chcą z nim wystartować w zawodach Air Cargo Challenge w Niemczech.

Międzynarodowy konkurs inżynierii lotniczej odbywa się w Europie co dwa lata. Jego głównym celem jest zaprojektowanie i zbudowanie bezzałogowego, sterowanego radiowo samolotu o napędzie elektrycznym. W trakcie rywalizacji musi on udźwignąć jak najcięższy ładunek i pokonać dystans 1 km w określonym czasie. Oceniana jest także prezentacja i raport techniczny.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej debiutowali w Air Cargo Challenge w 2017 r., gdy zawody rozgrywane były w Zagrzebiu. Zajęli tam wówczas ósme miejsce na blisko 30 drużyn.

Samolot o nazwie „Blizzard” budujemy od podstaw i musimy dostosować całą konstrukcję do wymagań stawianych przez organizatorów. Nad projektem pracuje dziewięcioosobowy zespół składający się z nowych członków koła, którzy dołączyli do nas podczas ostatniej rekrutacji – mówi Weronika Grzesik z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

 
(fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr/FB)                                            (fot. pwr.edu.pl)

W swoim projekcie studenci wykorzystują przede wszystkim balsę modelarską oraz włókno węglowe przeplatane włóknem szklanym i aramid (kevlar). Rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi 3,10 m, długość to blisko 2 m, a waga to ok. 3 kg. Konstruktorzy zakładają, że tak przygotowany samolot będzie mógł przenieść ciężar o wadze ok. 6-7 kg.

Zawody w Stuttgarcie rozpoczną się 12 sierpnia i potrwają sześć dni. W sumie do udziału zgłosiło się 30 zespołów m.in. z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Chorwacji i Polski.

Źródło: Politechnika Wrocławska
comments powered by Disqus