Studenci Politechniki Warszawskiej wystartują w SAE Aero Design West

Studenci Politechniki Warszawskiej powalczą o złoto

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE szykuje się do startu w międzynarodowych zawodach SAE Aero Design West w Kalifornii. Młodzi inżynierowie wystartują tradycyjnie we wszystkich kategoriach konkursu. Czy powtórzą swój sukces z 2013 roku, kiedy to w edycji West bezzałogowe samoloty SMKN SAE zwyciężyły w klasyfikacji generalnej w klasach "Micro”, "Regular" jak i "Advanced"? Mamy nadzieję, bo drużyna z PW jako pierwsza w historii zawodów zdobyła złoto we wszystkich klasach.

Tegoroczne zawody odbywają się w dniach 24-26 kwietnia w Los Angeles. 12-osobowy zespół poleciał do Stanów Zjednoczonych z trzema samolotami: Sparrow (klasa Micro), Ladybird (klasa Regular) oraz Blackjack (klasa Advanced).

 „Wyzwań w tym roku jest bardzo dużo: w klasie Micro zmienił się regulamin, czyli od podstaw zaprojektowaliśmy nowy samolot, natomiast w klasie Advanced stworzyliśmy nowatorski system wykonujący misję obserwacji i autonomicznego zrzutu ładunku humanitarnego. W najbardziej prestiżowej klasie – Regular – startujemy samolotem dopracowywanym przez ostatnie 2 lata.  Co roku musimy także zebrać odpowiednie fundusze. Dziękujemy wszystkim firmom wspierającym nasz projekt.” – mówi Prezes koła Agnieszka Garstka. 

Studenci z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa startują w konkursie Aero Design od 1991 roku. Mają na swoim koncie wiele osiągnięć. „Nasze sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty” – tak komentował udział w zawodach w 2013 roku Dariusz Chrzanowski.

Polskę z zawodach reprezentować będą także drużyny z Krakowa, Poznania i Rzeszowa.


Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign to organizacja z ponad dwudziestoletnią tradycją, działająca przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Corocznie członkowie koła biorą udział w zawodach SAE AeroDesign w USA, a także w warsztatach, targach, konferencjach i innych wydarzeniach promujących lotnictwo.

Źródło: Politechnika Warszawska
comments powered by Disqus