Przejdź do treści
Fragment plakatu filmu "Nieletni inżynierowie" (fot. pw.edu.pl)
Źródło artykułu

Nagrody dla filmu „Nieletni inżynierowie”

5 września 2020 r. w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Nieletni inżynierowie” – o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2.

Dokument „Nieletni inżynierowie” zdobył dwie nagrody na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii oraz nagrodę na Delco Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

„Nieletni inżynierowie” zostali uznani za najlepszy filmu dokumentalny Satisfied Eye International Film Festival. Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący w Wejherowie i Lęborku, jeden z głównych bohaterów dokumentu otrzymał tam z kolei Nagrodę Jury. To wyjątkowa sytuacja, bo to wyróżnienie jest przyznawane filmom albo twórcom.

W uzasadnieniu nagrody za najlepszy film dokumentalny stwierdzono: Zgłoszenia na tegoroczny festiwal pokazywały, w jakim punkcie znalazł się świat. Widzieliśmy wiele nieszczęść, ponurych scen rozpaczy. Miło mi wręczyć Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego „Nieletnim inżynierom”. Cieszę się, mogąc nagrodzić coś, co było tak podnoszące na duchu, po czym wszyscy wychodzący z kina czuli się lepiej. To wspaniały, cudownie poprowadzony film.

Nagradzając Ignacego Rejmaka, Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka.

Film zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego Delco Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

„Nieletnich inżynierów” można było już oglądać na Zlin International Film Festival, Millenium Docs Against Gravity, DEFF Film Fest. W listopadzie będzie pokazywany na Polish Film Festival w Los Angeles.

Zainspirowani

Bohaterami produkcji są uczniowie gimnazjum z Lęborka, którzy spotykają na swojej drodze niezwykłego nauczyciela fizyki. Ignacy Rejmak wygląda jak lider rockowego zespołu, a do tego zabrania przynosić podręczniki na lekcje, nie chce stawiać piątek za poprawne rozwiązanie zadania i jest przeciwnikiem uczenia się wzorów na pamięć, dużo żartuje: i z siebie, i ze swoich podopiecznych.

W pewnym momencie nawiązuje kontakt z zespołem ze Studenckiego Koła Astronautycznego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, który buduje satelitę PW-Sat2. Studenci PW w swoim projekcie zamierzają przede wszystkim przetestować innowacyjny żagiel deorbitacyjny, który znacząco skróci czas przebywania satelity na orbicie, ograniczając tym samym zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Uczniowie zaczynają słuchać opowieści o budowanym satelicie, obserwują, jak wygląda praca przy projekcie, zapoznają się z dokumentacją techniczną, próbują stworzyć własny model żagla i przeprowadzić własne testy.

PW-Sat2 staje się dla uczniów inspiracją do nauki fizyki, zainteresowania kosmosem, odkrywania inżynierskiej smykałki i po prostu – spełniania marzeń.

Nadzwyczajni

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny. Twórcy przyglądają się uczniom między 12 a 15 rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybrali zwyczajne dzieci – tak by widzowie mogli się z nimi utożsamić. To, co zobaczyli, było jednak niezwyczajne.

Reżyserkami filmu są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzykę do dokumentu napisał Jan A.P. Kaczmarek (zdobywca Oscara).

Koproducentami filmu są Mediolia, TVP, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem Głównym Filmu jest PKN Orlen, a partnerami PPL i Miasto Lębork.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony