Przejdź do treści
Kolejne wyróżnienie dla zespołu High Flyers (fot. polsl.pl)
Źródło artykułu

Kolejne wyróżnienie dla zespołu High Flyers

17 listopada w Warszawie podczas Kongresu Ikona 2018 odbył się finał konkursu StRuNa, czyli St-udencki Ru-ch Na-ukowy. Podczas tego wydarzenia zespół High Flyers z Politechniki Śląskiej został wyróżniony za projekt samolotu pionowego startu i lądowania HF-10 VTOL, skonstruowany przez Michała Simona i Zbigniewa Gorola.

Skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej samolot pionowego startu i lądowania HF-10 VTOL (ang. Vertical Take-Off and Landing) to hybrydowa platforma bezzałogowa łącząca zalety klasycznego quadrocoptera oraz samolotu. Po starcie następuje transformacja do trybu samolotu, co skutecznie zwiększa zasięg operacyjny oraz maksymalny czas lotu, który wynosi 120min. Długi czas lotu oraz daleki zasięg VTOL zawdzięcza specjalnie dobranemu systemowi napędowemu oraz jednostce zasilania.

HF-10 VTOL wyposażony został w komputer pokładowy pozwalający na przeprowadzenie skomplikowanych obliczeń, np. trajektorii lotu w trybie autonomicznym oraz analizy wizyjnej. Na pokładzie zabudowany został również autorskiej konstrukcji Niezależny System Bezpieczeństwa Lotu. Modułowość oraz małe rozmiary VTOLa sprawiają ze jest łatwy w transporcie oraz obsłudze.


HF-10 VTOL (fot. High Flyers/FB)

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczestniczy przesyłali formularze zgłoszeniowe i ewentualne załączniki do nich. W drugim etapie, który odbył się 17 listopada w Warszawie, uczestnicy prezentowali swój projekt na scenie bezpośrednio przed członkami jury, na które składali się wykładowcy akademiccy, członkowie organizacji pozarządowych, dziennikarze i byli członkowie kół naukowych.
 
Uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie StRuNa odbyła się 18 listopada podczas Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego „IKONA 2 - Nowe Wyzwania".
 
Konkurs odbywał się w sześciu kategoriach: Projekt Roku 2018, Wyprawa Roku 2018, Konferencja Roku 2018, Koło Naukowe Roku 2018, Debiut Roku 2018 oraz Opiekun Naukowy Roku 2018. Jest częścią Programu StRuNa realizowanego pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony