High Flyers na podium Droniady 2020
Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers Politechniki Śląskiej zajęło I miejsce w konkurencji „Korytarz życia” oraz II miejsce w klasyfikacji generalnej w VII edycji Droniady, organizowanej od 1 do 4 lipca na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach.
Członkowie High Flyers zdobyli I miejsce oraz Nagrodę Sieci Badawczej Łukasiewicz w wysokości 2500 zł w konkurencji „Korytarz życia”. Zadanie polegało na odszukaniu przez dron intruza blokującego powstały na autostradzie korytarz życia, ustalenie sprawcy oraz przekazanie raportu policji.
Druga z konkurencji – o nazwie „Trzy kolory” – polegała na wykryciu ognisk chorób roślin: mączniaka rzekomego kapustowatych, fytoftorozę oraz mączniaka prawdziwego, które wyróżniają się odpowiednią barwą RGB, przyporządkowaną figurą geometryczną i wielkością zajętej powierzchni. Koło naukowe Politechniki Śląskiej zakończyło tę konkurencję z drugim najlepszym wynikiem.
W klasyfikacji generalnej zespół High Flyers zajął II miejsce. W skład drużyny konkursowej weszli: Jacek Grzybowski, Łukasz Ungier, Tomasz Kudala, Wojciech Stańczuk. W przygotowaniach do konkursu uczestniczyli: Izabela Stępień, Paweł Piórkowski, Dawid Rudy. Opiekunami Koła są dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ (Wydział Chemiczny).
Droniada jest organizowana od 2014 roku. Konkurencje przeznaczone dla zespołów są oparte o realne sytuacje, w których drony mogą stanowić wsparcie. Konkurs ma na celu edukację społeczną i popularyzację systemów bezzałogowych i autonomicznych. Pozwala rozwijać kompetencje technologiczne, w tym także te związane z Przemysłem 4.0, a także umiejętności zarządcze. Droniada GZM 2020 przygotowywała uczestników do wsparcia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego.
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
Komentarze