Przejdź do treści
Źródło artykułu

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w finale międzynarodowego konkursu w Paryżu

Team C-137, czyli Piotr Skoczylas i Mateusz Juszczyk, studenci lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej jako jedyni z Polski znaleźli się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18 w Paryżu. Udział w konkursie traktują jako cenne doświadczenie i możliwość poznania ludzi, z którymi mogli podzielić się pasją związaną z napędami rakietowymi.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej 20 czerwca uczestniczyli w Suborbital Day w Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki w Le Bourget w Paryżu. Wydarzenie to było finałem tegorocznej edycji konkursu The Student Aerospace Challenge.

Na miejscu odbyła się prezentacja projektów przygotowanych przez 15 zespołów m.in. z Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Bułgarii. Nasi studenci przedstawili projekt koncepcji silnika rakietowego do użycia w lotach suborbitalnych przystosowany do masowej i niedrogiej produkcji Zaprezentowali również pojazd suborbitalny, w którym silnik ten mógłby być wykorzystany.

Podczas Suborbital Day zorganizowano spotkanie z francuskim astronautą, Leopoldem Eyharts’em, który opowiadał o misjach realizowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez europejskich astronautów.

W czasie  ceremonii wręczenia nagród przedstawiciele Ariane Group pozytywnie ocenili projekt studentów Politechniki Rzeszowskiej. – Stwierdzili, że nasza praca była bardzo ciekawa, pochwalono nas za innowacyjny pomysł i śmiałe podejście do tematu oraz zasugerowano możliwe ścieżki rozwoju naszego projektu, które mogą zapewnić mu sukces w kolejnych edycjach tego wydarzenia – podsumowuje Piotr Skoczylas z Team C-137. 

Po ceremonii wręczenia nagród, uczestnicy Suborbital Day zwiedzili Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, gdzie mogli podziwiać m.in. makiety rakiet Ariane 4 i Ariane 5 w skali 1:1, czy słynnego lądownika Philae.

Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu nasze doświadczenia dotyczące zagadnień związanych z napędami rakietowymi znacznie się poszerzyły, a możliwość rozmowy z przedstawicielami czołowych europejskich instytucji i firm z sektora kosmicznego pozwoliło nam na lepsze zrozumienie europejskiego przemysłu kosmicznego – podkreśla Piotr Skoczylas.

Student Aerospace Challenge 2017-18 to coroczny konkurs dla studentów krajów członkowskich ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Studenci biorący udział w konkursie, mogą wpisać w swoje CV oryginalne doświadczenie, które pozwoli im lepiej poznać sektor lotniczy i kosmiczny. Wybrane zespoły spędzają około 5 miesięcy na pracach projektowych, które zostają podsumowane w dedykowanym do tego raporcie. Następnie zespoły zostają zaproszone na Suborbital Day, podczas którego studenci mają okazję zaprezentowania swoich wyników partnerom projektu, między innymi takim podmiotom jak Dassault Aviation, Airbus Groups, Ariane Group czy ESA.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony