Przetargi OKL Politechniki Rzeszowskiej rozstrzygnięte

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

W piątek (05.02.2010) rozstrzygnięty został przetarg na zakup siedmiu nowych samolotów. Politechnika Rzeszowska mogła ogłosić przetarg na zakup siedmiu samolotów, dzięki projektowi finansowanemu ze środków programu Rozwój Polski Wschodniej. Do przetargu na zakup nowych samolotów zgłosiły się cztery firmy. Formalnie były to dwa oddzielne przetargi: jeden na samoloty jednosilnikowe, drugi na samoloty dwusilnikowe. Oba przetargi wygrała jedna firma: JB Investments z Warszawy. Politechnika kupi od niej 5 samolotów jednosilnikowych Liberty XL2 oraz dwa dwusilnikowe Piper Seneca V. Samoloty jednosilnikowe zostaną, najprawdopodobniej, dostarczone do końca czerwca, a dwusilnikowe do końca trzeciego kwartału.

Dzięki nowym samolotom uda się najprawdopodobniej zwiększyć liczbę kształconych pilotów. Liberty XL2 ma mniejsze zużycie paliwa na godzinę lotu niż pozostałe użytkowane w OKL samoloty (TB9 Tampico, PA28 Arrow), jeśli uda się na tym zaoszczędzić pieniądze, to wygospodarowane pieniądze zostaną wykorzystane na szkolenie studentów.
Zakup nowych samolotów jest ogromnym skokiem jakościowym dla Ośrodka. Przede wszystkim ze względu na podniesienie standardów szkolenia, bo wyposażenie nowych samolotów spełnia współczesne wymogi. Studenci od początku będą się stykać z najnowocześniejszymi przyrządami pokładowymi o technologii zbliżonej do tej, jaka jest stosowana w samolotach pasażerskich.

Pas startowy i hangar

W ramach projektu "Rozbudowa i doposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza" przetarg wygrała firma Budimex S.A. z Warszawy .
Projekt zakłada budowę betonowego pasa startowego o długości 900 m i szerokości 30 m, budowę drogi kołowania, hangaru postojowego dla samolotów, budynku na symulatory lotów, kontenerowej stacji paliw, zakup nowoczesnych symulatorów lotów i pomocy naukowych.

Symulatory lotu

Aktualnie trwa jeszcze przetarg na zakup 2 symulatorów lotu. Szczegóły przetargu można zobaczyć na stronach Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
comments powered by Disqus

Komentarze

Gratulacje, Panie Dyrektorze trzymam kciuki za dalsze projekty !

szkoda tylko że 2 roczniki pilotażu musiały czekać rok na swoją kolej do szkolenia (a część osób czeka nadal), zanim w końcu ktoś na politechnice raczył coś zrobić w tej sprawie. Oby dzięki tym samolotom już nikogo taka sytuacja nie spotkała...

Wreszcie.