Sukces Politechniki Poznańskiej na międzynarodowych zawodach SAE AeroDesign West, Los Angeles 2012

Studenci Politechniki Poznańskiej

W dniach 16-18 marca 2012r. w miejscowości Van Nuys w stanie Kalifornia w USA odbyły się sponsorowane m.in. przez Lockheed Martin, NASA, ANSYS & SolidWorks zawody Society of Automotive Engineers SAE AeroDesign West, w których, już po raz piąty z rzędu, wzięła udział reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Reprezentacja Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w najbardziej prestiżowej klasie Regular w kategorii największego udźwigu, a model Biceps, ważący ok. 4,5 kg w ostatnim locie podniósł ładunek ważący 13,5 kg. Do tej pory jedynie reprezentacji Politechniki Warszawskiej, która bierze udział w zawodach SAE AeroDesign od roku 1991, jako jedynej drużynie z Polski udało się zwyciężyć w tej kategorii w latach
1999-2001.

Dodatkowo poznańscy studenci otrzymali wyróżnienia za zajęcie:
- drugiego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji ogólnej,
- trzeciego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych.
- trzeciego miejsca w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu),

W klasyfikacji ogólnej klasy Micro drużyna Politechniki Poznańskiej zajęła ostatecznie miejsce 5.

Tym samym studenci poznańscy poprawili dotychczasowy najlepszy rezultat z Teksasu z roku 2011, kiedy to zajęli pierwsze miejsce w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu), drugie miejsce w klasie Micro w klasyfikacji ogólnej oraz trzecie miejsce w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych.

W klasie Regular sklasyfikowano 35, a w klasie Micro 21 drużyn z USA, Kanady, Indii, Meksyku, Turcji i Polski. Reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zajęła miejsca 8 w klasie Regular i 15 w klasie Micro, a drużyna Politechniki Wrocławskiej miejsca odpowiednio 20 i 16.

W zawodach, które stały pod znakiem kapryśnej, deszczowej pogody rozegrano zaledwie 3 kolejki lotów zamiast planowanych ok. 10-12. Z tego względu o końcowym rezultacie zadecydowała właściwa taktyka, przyjęta przez zwycięski zespół (odpowiedni dobór ciężarów w poszczególnych lotach, wybór czasu startu itd.). Również konstrukcja modelu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne były efektem systematycznej pracy i gromadzenia doświadczeń wynikających z poprzednich konkursów. Do znakomitego wyniku przyczynił się także kunszt pilota, który po emocjonujących lotach precyzyjnie sprowadzał przeciążone modele do lądowania.

W skład poznańskiej drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Wojciech Batog, Marcin Gajewski, Mateusz Karwacki, Jakub Mitulski, Bartosz Szymkowiak i Maciej Wnuk. Opiekunem naukowym ekipy SAE był dr inż. Radosław Górzeński.

SAE AeroDesign to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 25 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami Boeing, Lockheed Martin czy NASA. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami narzuconymi przez organizatora. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć. Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej "konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na
projektowe (learning by doing)."

W zawodach od roku 1991 brała udział reprezentacja Politechniki Warszawskiej. Od 2008r. w rywalizacji uczestniczą także studenci Politechniki Poznańskiej, w kolejnych latach do tego grona dołączyli studenci Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Koszty udziału studentów w zawodach pokrywa Politechnika Poznańska. Wsparcia udzielił przede wszystkim prorektor prof. Karol Nadolny i Dziekani Wydziałów Maszyn Roboczych i Transportu, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego oraz Budowy Maszyn i Zarządzania. W gronie sponsorów jest także DHL i Miasto Środa Wielkopolska. Organizacyjnie reprezentację wspiera Miasto Poznań i Aeroklub Poznański, a także liczne grono życzliwych osób.

Z poważaniem,

dr inż. Radosław Górzeński
Politechnika Poznańska

Poniżej linki do stron o zawodach, które warto odwiedzić:

Strona internetowa reprezentacji
Bezpośrednio relacje
Galeria zdjęć (Picassa)
Galeria zdjęć (Aeroklub Poznański)
Filmy
Strona zawodów
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości


Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus