Fokkery PP na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Replika samolotu Fokker zrekonstruowana przez Politechnikę Poznańską (fot. put.poznan.pl)

Podczas pikniku powstańczego na pl. Wolności w Poznaniu 27 grudnia 2018 r. podziwiać będzie można repliki samolotów Fokker, zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską.

Wielkopolska Eskadra Wolności to wspólny projekt Politechniki Poznańskiej i samorządu wojewódzkiego, przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. Jego efektem są 3 latające repliki samolotów Fokker, zdobytych przez powstańców wielkopolskich w grudniu 1918 roku na lotnisku Ławica. Polacy zdobyli wtedy ok. 300 niemieckich maszyn, które później stały sie podwaliną międzywojennego lotnictwa polskiego i wzięły udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Repliki samolotów ważą ok. 400 kg (oryginał ważył 540 kg.). Różnią się także poszyciem. Maszyny sprzed 100 lat miały je z impregnowanego lnu, a obecne z materiału polietylenowego. Szkielety konstrukcji stoją na szprychowych kołach podwozia, zamontowano także atrapy karabinów maszynowych oraz linki i popychacze, które konieczne są do sterowania samolotami w trakcie lotu. Samoloty wyposażono w elektronikę, awionikę i silniki na bazie elementów volkswagena (2,2 litra). Śmigła zamówiono w specjalistycznej manufakturze. Maszyny mają też oryginalne malowanie.

Budowa Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości jest także elementem obchodów 100-lecia technicznego szkolnictwa wyższego w Poznaniu i Aeroklubu Poznańskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia pikniku powstańczego na pl. Wolności w Poznaniu, w czwartek 27 grudnia 2018 r. i podziwiania Fokkerów.

Program obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
(fot. put.poznan.pl)


Przeczytaj również:
Repliki samolotów z I wojny na 100. rocznicę powstania wielkopolskiego

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus