Przejdź do treści
Samolot studentów z Politechniki Białostockiej piąty na konkursie w Hamburgu (fot. pb.edu.pl)
Źródło artykułu

Samolot studentów z Politechniki Białostockiej piąty na konkursie w Hamburgu

Studencka drużyna z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wywalczyła piąte miejsce na zawodach New Flying Competition w Niemczech. Konkurujące tam modele samolotów poddane zostały próbom podobnym do zadań samolotów w lotnictwie cywilnym.

New Flying Competition odbywały się od 13października w Hamburgu. W zawodach wziął udział zespół Podlaskiej Wytwórni Samolotów w składzie: Ksawery Truchanowicz (kapitan), Kamil Domysławski (główny pilot), Paweł Dardziński, Paweł Szyper (pilot) i Kamil Janowicz. Studenci zrzeszeni są w Lotniczym Kole Naukowym, którego opiekunem jest dr inż. Adam Adamowicz.

Samolot zespołu PWS loty testowe odbył bardzo sprawnie – podobał się i publiczności, i sędziom. Pilot Kamil Domysławski skorzystał z doświadczenia, które zdobywał m.in. na zawodach Air Cargo Challenge 2015 w Stuttgarcie. Znakomicie udał się lot, podczas którego symulowano awarię silnika. Kolejna próba – przesuwanie środka ciężkości i badanie jego wpływu na tor lotu – także wypadła dobrze. Samolot PWS z Białegostoku miał także najniższe zużycie energii ze wszystkich modeli konkursowych.

 

Do lotów testowych przystąpiły tylko 4 drużyny z 6 zgłoszonych. Niemiecki zespół Wingfinity – faworyt zawodów – i turecki z Uniwersytetu Uludag zostały na ziemi. Loty testowe odbyliśmy bardzo sprawnie i dostaliśmy brawa od publiczności i sędziów za, praktycznie niewykonalne dla innych zespołów, skręty w miejscu. Duża w tym zasługa naszego pilota Kamila Domysławskiego. Team pracował bardzo sprawnie ,także przerwy serwisowe  były naprawdę krótkie. Trochę przypadkowo wyszło tak, że zespół z AGH Kraków konkurował z niemieckim HAV Wing, a my – w punktacji za loty z zespołem z Chin. I oni, i my w trakcie ostatniego przelotu musieliśmy zaryzykować….i niestety, oba samoloty doznały uszkodzeń. Aczkolwiek nie pociągnęło  to za sobą  żadnej  konsekwencji w postaci dyskwalifikacji czy punktów karnych. W efekcie mamy 5 miejsce za całokształt naszych dokonań. – relacjonował Ksawery Truchanowicz, kapitan drużyny Podlaska Wytwórnia Samolotów.

 

Głównym celem zawodów New Flying Competition jest opracowanie koncepcji oraz rozwiązań, które w przyszłości znajdą zastosowanie w lotnictwie cywilnym. Istotne jest również stworzenie warunków do nawiązania kontaktów między studentami uczelni technicznych, wykazującymi zainteresowanie lotnictwem i aeronautyką, a przedstawicielami przemysłu lotniczego.

Wyjazd drużyny Podlaska Wytwórnia Samolotów na zawody New Flying Competition w Hamburgu dofinansowano z budżetu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy o współpracy dotyczącej promocji miasta.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony