Przejdź do treści
Projekt filmowy Chwała Bohaterom
Źródło artykułu

Wesprzyj rozwinięcie projektu filmowego "Chwała Bohaterom" o F.Żwirce i S.Wigurze

Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom" z Jastrzębia Zdroju od lat zajmuje sie upamiętnianiem mało znanych faktów historii Polski i regionu. We współpracy z "Domem Polskim im. Żwirki i Wigury" w czeskim Cierlicku Stowarzyszenie przygotowało, przy unijnym wsparciu, projekt upamiętniający tych wybitnych przedwojennych lotników. W jego ramach kilka tysięcy młodych ludzi na pograniczu polsko-czeskim miało okazje zobaczyć poświęconą im wystawę i/lub uczestniczyć w prelekcjach na temat znaczenia ich gigantycznego, niewyobrażalnego dziś sukcesu.

W ramach tego projektu zrealizowany został także 50 minutowy film dokumentalny (z elementami fabuły) z zamysłem prezentowania go odwiedzającym miejsce katastrofy Żwirki i Wigury na Zaolziu. Film opowiedziany jest z punktu widzenia mieszkańców miejsca, gdzie Żwirko i Wigura zginęli we wrześniu 1932 roku. Premiera filmu "Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury" odbyła się w dniach w dniach 8-10.09.2017 r. (Więcej TUTAJ). – Mamy nadzieję, że podobnie jak ubiegłoroczny debiut autora filmu – Pawła Bogocza ("Happy Olo" o kajakarzu Aleksandrze Dobie) – także i ten film trafi do dystrybucji kinowej i będzie zbierał nagrody na najbardziej prestiżowych filmowych festiwalach – mówią członkowie Stowarzyszenia.


Chwała Bohaterom. Wspomnienie Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury

Film "Chwała Bohaterom" – został zrealizowany w przygranicznym Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Karwinie, Cierlicku, Będzinie i Warszawie.

Najwybitniejsi polscy specjaliści od filmu dokumentalnego – zachęcają nas do dalszego rozwijania projektu, bardzo wysoko oceniając jego potencjał i punkt do którego już dotarliśmy. Niestety, podczas finalnych prac – niespodziewanie zmarł nasz dźwiękowiec, wybitna postać polskiej kinematografii i pasjonat lotnictwa – Paweł Fidala (znany m.in jako twórca ścieżki dźwiękowej do filmu "Pitbull"). Powiedzenie o "ludziach niezastąpionych" nabrało dla nas specjalnego znaczenia – opowiadają twórcy projektu.

Pragniemy zebrać kwotę 25 tys. złotych, która umożliwi nam ponowne udźwiękowienie filmu, oraz przygotowanie kopii do publicznych prezentacji filmu z przestrzennym dźwiękiem kinowym (tak jak Paweł to wymyślił) a nie – dźwiękiem telewizyjnym (stereo). Jeśli uda nam się zdobyć więcej środków – rozbudujemy film do 70 minut – temat zapomnianych patronów polskiego lotnictwa bardzo się o to prosi. Bez ich światowego sukcesu przed wojną – nie było by np. Dywizjonu 303... – dodają.

Trailer filmu

Zamysł filmu

Ten film w swym zamyśle – to także niezwykle ważny głos w trwajacej właśnie dyskusji o tożsamości narodowej Ślązaków. To także uświadomienie sobie faktu, że choć w każdym polskim mieście – jest ulica im. Żwirki i Wigury – to mało kto ma dzisiaj wiedzę kim oni byli i na czym polegało znaczenie ich sukcesu dla przedwojennej Polski i Polaków. Ten film to przypomnienie złotego czasu światowej awiacji, pochwała "polskości" i polskiej myśli technicznej. Legendarny samolot RWD-6 który pokonał wszystkie ówczesne konstrukcje świata był w istocie zaprojektowany i wykonany przez Koło Naukowe Studentów Mechaniki Politechniki Warszawskiej (tak jak niezatapialny kajak Aleksandra Doby był pracą dyplomową studentów Politechniki Szczecińskiej).

Film ten jest potwierdzeniem tezy, że "Polak – potrafi!". To pełna uroku opowieść o paradoksach zbiorowej pamięci, wykreowana w unikalnych technikach animacyjnych, oparta o współpracę z Zakładem Nowych Mediów Uniwersytetu Śląskiego i twórcami symulatorów lotniczych dla polskiej armii (Wojskowa Akademia Techniczna).

W rolach Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury zobaczymy łudząco do nich podobnych znakomitych, trzymających się z dala od telenowel i seriali młodych aktorów: Aleksandra Blitka (Teatr Zagłebia) i Wojciecha Żaka (Teatr im. Dormana).

Film wspomina kompletnie zapomnianych patronów polskiego lotnictwa. Robi to z perspektywy ludzi mieszkających w miejscu gdzie zgineli przed wojną Żwirko i Wigura. Brama Morawska, Zaolzie, miasta Cieszyn i Jastrzebie Zdroj są wspołbohaterami filmu... Można sie z niego dowiedzieć ze nasza, polska niepodległość rodziła sie w Cieszynie a w Jastrzębiu Zdroju kończyła sie "zimna wojna". Polecamy sie Waszej uwadze – liczymy na Wasze wsparcie i zainteresowanie na ostatniej prostej przed metą – pisze na swoim profilu FB Paweł Bogocz, realizator tego projektu, utytułowany twórca filmowy.

Rozwinięcie projektu filmowego "Chwała Bohaterom" można wesprzeć do 12.10.2018 r.  Więcej informacji na stronie www.polakpotrafi.pl/projekt/chwala-bohaterom-film

Reżyser Paweł Bogocz - notka biograficzna na wikipedii (LINK)


Zobacz również film Happy Olo - balladę filmową utrzymaną w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników - Aleksandrze Dobie (reżyseria: Paweł Bogocz). Jest to jeden z niewielu filmów dokumentalnych, które weszły na ekrany polskich kin. Dokument można obejrzeć tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony