Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 04/2012
Źródło artykułu

Kwietniowy numer Przeglądu Lotniczego

Kwietniowy numer Przeglądu Lotniczego – jedynego polskiego czasopisma general aviation ukazującego się co miesiąc – trafia już do prenumeratorów, salonów i kiosków.

W numerze m.in.:

Piękność znad jeziora Como
Jeśli traficie kiedyś nad malownicze jezioro Como, położone na granicy Włoch i Szwajcarii, być może zobaczycie na wodzie lub w powietrzu jedyny w swoim rodzaju dwupłatowiec na pływakach. To Caproni Ca.100 – przed wojną na takich szkolili się w aeroklubach kandydaci na pilotów Aeronautica Militare. Wspaniale odrestaurowany, oryginalny hydroplan z 1935 roku prezentują Stefan Degraef i Edwin Borremans.

Zielony Rotax
Potentat w dziedzinie jednostek napędowych dla samolotów ultralekkich przedstawił w marcu model Rotax 912iS, prawdopodobnie najbardziej zaawansowany lotniczy tłokowy silnik benzynowy. Świadkiem oficjalnej premiery był Krzysztof Krawcewicz, który w PLAR 4/2012 opisuje nowy motor.

Przeglądamy samolot
Każdy pilot uczy się tego jeszcze zanim rozpocznie swe pierwsze loty, ale w praktyce różnie bywa... Dla przypomnienia, nabrania wprawy czy też po prostu dla refleksji polecamy artykuł Jerzego Orkiszewskiego, w którym nasz amerykański współpracownik opisuje, jak przeprowadza przegląd przedlotowy swojej Cessny. Mamy właśnie kwiecień, więc pół żartem, pół serio – czy ktoś z Czytelników znajdzie różnice między przeglądem „po polsku” i „po amerykańsku”?

Przeciągnięcie w wersji ciężkiej
Jacek Mainka, kapitan Airbusa A320, nawiązuje do artykułu w PLAR 2/2012 o katastrofie AF447, przedstawiając szersze aspekty sytuacji, która doprowadziła do wypadku.

GAMET – to proste
Praktyka wykazuje, że odczytanie treści ułożonych w języku angielskim prognoz GAMET sprawia pilotom trudności. Wraz ze Stanisławem Salamonikiem pomagamy Czytelnikom w ich rozszyfrowaniu.

Co pilot może „wykręcić” (4)
Z myślą o pilotach, którzy chcą doskonalić swoją technikę pilotażu a dysponują samolotem niedopuszczonym do akrobacji, kontynuujemy przedstawianie manewrów wymaganych przez FAA na egzaminie na licencję zawodową, które mogą być wykonywane na większości samolotów turystycznych. W czwartym odcinku cyklu Jerzy Orkiszewski opisuje manewr zwany „Eights on pylons”. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy mają aspiracje filmowania z samolotu obiektów na ziemi.

Historia pozytywna
Sposób na życie i latanie? Jonathan Porter przed codziennym zgiełkiem i pośpiechem „uciekł” z Europy do Ghany. Nie było tam przepisów ultralajtowych – w urzędzie powiedziano mu „Opracuj je sam”. Założył jedną firmę i dwie organizacje społeczne non-profit. O efektach jego działalności jest już głośno w całym lotniczym świecie... W imieniu Jonathana zapraszamy na malownicze lotnisko Kpong.

Z glass cockpitem bezpieczniej?
XXI wiek przyniósł upowszechnienie w lotnictwie lekkim zintegrowanej, cyfrowej awioniki. Nie ulega wątpliwości, że z glass cockpitem lata się prościej – ale czy bezpieczniej? Trwającą od kilku lat dyskusję na ten temat podsumowuje raport z badań AOPA, który w kwietniowym PLAR przedstawia Michał Setlak.

XVLI Lubelskie Błotne zawody samolotowe
Mroźny weekend z pięknym wyżem tydzień przed zawodami rozbudził nadzieje na prawdziwie zimową imprezę. Wszyscy trzymali kciuki, by pogoda wytrzymała, jednak nawet datki na mszę nie pomogły... Podsumowując tegoroczne zawody, można powiedzieć, że mimo niesprzyjającej aury były udane. Dlaczego? O tym na łamach PLAR pisze Paweł Mamcarz.

SAR – historia niepotrzebnego wezwania
Styczniowe wydarzenie z okolic Lęborka, gdy śmigłowiec SAR odnalazł nadajnik wysyłający sygnał pomocy w nader nieoczekiwanym miejscu potwierdziło, że służba poszukiwania i ratownictwa gotowa jest przyjść z pomocą w każdej sytuacji, ale też, że... łatwo ją wezwać bez potrzeby. Jak tego uniknąć i co trzeba zrobić, gdy się niechcący uruchomi nadajnik, radzi Adam Konarzewski.

Wilgą przez czarny ląd
Maja Ważniewicz oraz Dawid Sobieszek wybierają się pod koniec kwietnia Wilgą 2000 w niezwykłą podróż do RPA. Wyjątkowy lot po trasie o długości 10000 km ma na celu wsparcie prowadzonej od lat przez Polską Akcję Humanitarną – Kampanię Wodną, której celem jest zwrócenie uwagi na problem niedoboru wody pitnej na świecie. Więcej na temat tego ambitnego przedsięwzięcia przeczytacie w najnowszym Przeglądzie.

Nad Alpami z Klausem Ohlmannem
Latanie za granicą to nie tylko wspaniałe, często egzotyczne widoki, ale przede wszystkim kontakt z innym podejściem do spraw, które zwykliśmy uważać za oczywiste, kontakt z inną kulturą latania, z jej lotniczą pragmatyką. Skutkiem tego, latając znowu u siebie, latamy bezpieczniej – wyjaśnia w swym artykule w PLAR 4/2012 Tomasz Gnyp.

Kombinezon do spełniania marzeń
Skrzydlaty kombinezon?! Nie, to nie Prima Aprilis... O lataniu w „wingsuicie” (który zapewnia doskonałość niewiele mniejszą od Wilgi z zatrzymanym silnikiem) zupełnie na poważnie rozmawiamy z Aleksandrem Domalewskim. Jeśli ktoś nie wierzy w słowa, może przekonają go jedyne w swoim rodzaju zdjęcia air-to-air Andrzeja Rutkowskiego.

A także comiesięczna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez, artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza, o powodach dla których nie należy sobie odpuszczać konferencji bezpieczeństwa przed rozpoczęciem sezonu, oraz felieton Piotra Długiewicza o kulcie pewnych bożków praktykowanym przez pracowników portów lotniczych, ze szkodą dla lotników.

Zapraszamy do lektury!
Redakcja PLAR
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony