Przejdź do treści
Książka VFR Phraseology for General Aviation in Europe
Źródło artykułu

Wylatujemy z Polski, czyli "VFR Phraseology for General Aviation in Europe"

"VFR Phraseology for General Aviation in Europe" autorstwa Mirosława Martynka i Tomasza Majora to anglojęzyczna pozycja jakiej prawdopodobnie na rynku polskim i europejskim jeszcze nie było. Pilot, Tomasz Major, ze wsparciem instruktora, informatora FIS, byłego kontrolera wojskowego, egzaminatora Mirosława Martynka, przeprowadza czytelnika przez europejskie przestrzenie powietrzne.

Książka “VFR Phraseology for General Aviation in Europe” łączy praktykę z teorią, przepisy z poezją, przygodę z doświadczeniem, historię z kroniką i na koniec dziejopis z chronografią. Mirosław Martynek i Tomasz Major podjęli się wykonania zadania właściwie niemożliwego. Połączyli, skutecznie ciągi frazeologiczne stosowane w komunikacji lotniczej, w usystematyzowaną sekwencję komunikacji, będących dla jednych nauką do poprawnego władania lotniczym angielskim, dla drugich „refresherem” lotniczego angielskiego.

Książka ma logiczny układ, w którym przygody pilota, są przeplatane komentarzem służb ruchu lotniczego. Opisano wraz z przykładami rozmowy dla praktycznie każdej fazy lotu od startu, wznoszenia, przelotu, lądowania, lotu po kręgu, kołowania, postępowania w nietypowych i awaryjnych sytuacjach oraz wielu, wielu innych przypadków. W podręcznej formule  znalazł się jeszcze słownik pojęć i propozycje słów niebędących frazeologicznymi pojęciami, a których użycie zalecane jest do stosowania w sytuacjach nietypowych.  A wszystko to urozmaicone typowymi i charakterystycznymi dla 9. europejskich regionów powiedzonkami, o których nie przeczytamy w żadnej oficjalnej wykładni.

Książka dowodzi jeszcze jednej bardzo ważnej tezie. Wszyscy latamy pod jednym, niebem, mamy wspólne problemy i dzięki przepisom, standardom i regulacjom, możemy się skutecznie, szybko i jednoznacznie komunikować. Ta książka może być motywacją do latania zagranicę, rozwijania swojego lotniczego angielskiego, przekraczania kolejnych barier językowych i dobrym pomysłem na przygotowanie się do lotu.

W jednym tomie czytelnik otrzymuje wszystko w pigułce. I jeśli boisz się polecieć zagranicę, bo obawiasz się, „że się nie dogadasz” to przeczytaj to 180. stronnicowe cymelium, poczuj się pewnie, lataj i gadaj! Może, na początku w Polsce a później na świecie. Powodzenia!
 

Oprócz klasycznej frazeologii, setek uwag i obserwacji, a także praktycznych porad, w książce zaprezentowano, autentyczne przykłady komunikacji w długich lotach po różnych zakątkach Starego Kontynentu

VFR Phraseology for General Aviation in Europe

Książka "VFR Phraseology for General Aviation in Europe"

Doświadczenia autorów, zostały zebrane podczas lotów realizowanych w dziewięciu państwach Europy, obejmując wszystkie rodzaje przestrzeni powietrznych dostępnych dla prywatnego pilota.

Książka ma być  skarbnicą wiedzy o praktycznym wykonywaniu lotów VFR w Europie. Autorzy szczegółowo opisują sytuacje, które w locie mogą się przytrafić każdemu pilotowi.

Polecamy odwiedzić, stronę wydawcy: https://vfr-europe.eu/

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się Mirosław Martynek, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Politechniki Poznańskiej, który od 1982 r. pracował jako wojskowy kontroler na lotniskach w Powidzu i Pile, a następnie w strukturach PAŻP. Jest on również egzaminatorem ULC. 

VFR Phraseology for General Aviation in Europe podsumowanie w języku polskim

"VFR Phraseology for General Aviation in Europe" o książce w języku polskim

VFR Phraseology for General Aviation in Europe - Table of Content

"VFR Phraseology for General Aviation in Europe" - Table of content

Współautorem i wydawcą jest Tomasz Major, pilot, spędzający w samolocie ponad 600 godzin w roku i wykonujący w Europie co roku ponad 400 rekreacyjnych i biznesowych lotów. Na co dzień zarządza  pięcioma lądowiskami i flotą samolotów ultralekkich, jest Partnerem Zarządzającym w kancelarii Brighton&Wood wspierającej firmy lotnicze i lotników w zakresie tworzenia lotnisk i lądowisk, oraz szefem firmy produkującej nowoczesne hangary dla General Aviation.

Tomasz Major jest również autorem i współautorem następujących pozycji wydawniczych:

Poradnik pilota w lotach VFR
Frazeologia lotnicza w przestrzeni niekontrolowanej
Poradnik dla pilotów samolotów ultralekkich
Zakładanie lądowisk w Polsce

Książkę "VFR Phraseology for General Aviation in Europe" można kupić w sklepie dlapilota.pl (LINK)

VFR Phraseology for General Aviation in Europe - about

"VFR Phraseology for General Aviation in Europe" - About

Artykuł zawiera lokowanie produktu. Komentarze zostały wyłączone.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony