Przejdź do treści
Źródło artykułu

Czerwcowy numer Przeglądu Lotniczego

Czerwcowy numer Przeglądu Lotniczego trafia już do salonów prasowych i prenumeratorów, a w nim m. in.:

Pierwszy polski Phenom
12 maja tego roku do Państwowego Rejestru Statków Powietrznych wpisany został pierwszy w Polsce Embraer Phenom 100 SP-AVP. Korzystając z należnego redakcji PLAR prawa pierwszego lotu, przetestowaliśmy najmniejszego „Brazyliszka”, pytając kapitana Jacka Janigę o różnice i podobieństwa między nowym VLJ, a „dużymi” Embraerami, zaś Piotra Długiewicza, kapitana Phenoma 100 – czy to jeszcze GA, czy może coś więcej? Czytaj w czerwcowym numerze Przeglądu Lotniczego!

Anatomia podejść GPS
Już wkrótce w Polsce zostaną udostępnione pierwsze podejścia według GPS. Zanim to nastąpi, zobaczmy, jak korzysta się z nich w praktyce w USA, gdzie od lat z powodzeniem funkcjonują. Praktyczny przewodnik po różnych wariantach tego rodzaju podejść, na przykładzie rzeczywistych kart Jeppesena, przedstawia w najnowszym PLAR Jerzy Orkiszewski.

Spitfire!
Ten samolot to symbol, marzenie wielu z nas, jednak dziś już tylko nieliczni mogą doświadczać nim lotu. Na szczęście do czasów obecnych w stanie zdatnym do lotu zachowało się kilka egzemplarzy w wersji dwuosobowej. W imieniu redakcji PLAR pilotowania dwumiejscowego Spitfire’a spróbował Jacek Mainka.

Lot do kukułczego gniazda
Pamiętacie historię ucieczki Eugeniusza Pieniążka do jugosłowiańskiej Suboticy? Otóż konstruktor Kukułki wybrał ją wówczas nie bez powodu, bowiem trasa VFR z Polski na południe odwiecznym szlakiem handlowym przez Przełęcz Dukielską jest łatwa, malownicza i bezpieczna. Z jej zalet w locie na Węgry skorzystał Krzysztof Krawcewicz, który na łamach PLAR opisuje atrakcje swej wyprawy.

Ile masz paliwa?
„Są lotnicze głupstwa, których ja nigdy nie popełnię, jestem na to za mądry! A już na pewno nie polecę bez... paliwa!” – czyż tak nie myśli każdy z nas? Tymczasem stan paliwa przed lotem można określić na różne sposoby i bez dwóch zdań trzeba to zrobić. W najnowszym PLAR Zespół Latajmy Bezpiecznie ostrzega przed ślepym zaufaniem do wskazań paliwomierzy w kabinie.

Nad Morze Północne
Mimo, że pierwotny plan lotu do Grecji spalił na panewce ze względu na pogodę, alternatywna trasa okazała się nie mniej ciekawa i Klub WT-9 Dynamic rozpoczął sezon udaną wyprawą. W swej relacji w PLAR 7/2011 Mariusz Stajewski po raz kolejny udowadnia, że ultralajtami można zwiedzać Europę, zabierając nas tym razem na Wyspy Fryzyjskie.

Dreamliner – przygotowania na przyjęcie
O tym, na czym polega nowoczesność koncepcji samolotu Boeing 787 Dreamliner, pisaliśmy już szczegółowo („Dreamliner – co wypada wiedzieć lotnikowi”, PLAR 1/2010). Wprowadzenie do floty nowego samolotu, znacznie różniącego się od obecnie użytkowanych, to skomplikowany proces, który trzeba starannie przygotować i sprawnie zrealizować, by nowy nabytek jak najszybciej mógł zacząć służyć pasażerom. Jak sobie z nim poradzi LOT, pytamy specjalnie do tego zadania powołanego pełnomocnika Zarządu PLL LOT Michaela Bobrowskiego.

Air Fair Bydgoszcz – Wszystko dla lotnictwa
Bydgoska wystawa Air Fair to przede wszystkim miejsce spotkań profesjonalistów lotniczych, zarówno z lotnictwa państwowego, jak i General Aviation. W ciągu dwóch dni można zapoznać się z ofertą sprzętu latającego, usług dla posiadaczy statków powietrznych, możliwościami szkoleń lotniczych oraz kształcenia w kierunkach lotniczych. Tegoroczna piąta edycja Air Fair zgromadziła w sumie 87 wystawców – relacja w czerwcowym Przeglądzie.

Zawody z widokiem na Tatry
Tereny rozgrywania międzynarodowych zawodów szybowcowych FCC 2011 w Prievidzy i Pribina Cup w Nitrze zostały już dawno temu przez Polaków odkryte, wiele osób tam latających powtarzało niezmiennie, że to „bezpieczne do latania góry”. Dlatego kwietniowe zawody Flight Challenge Cup w Prievidzy są doskonałym rozpoczęciem sezonu – udowadnia w czerwcowym Przeglądzie Lotniczym Mirosław Wysocki.

Antares oblatany
PPG kojarzy się z ciężarem napędu na plecach podczas startu i hałasem silnika w locie – ale tak wcale nie musi być... Zajrzyjcie do najnowszego PLAR i zobaczcie niezwykły wózek do PPG polskiej konstrukcji, który przedstawia Mieczysław Walkiewicz.

Szkocja – tu też się lata
Wśród skojarzeń ze słowem „Szkocja” jakoś brakuje odniesień paralotniowych. Okazuje się jednak, że jest to urzekająca przyrodą kraina, która świetnie nadaje się do uprawiania tego sportu, a jej północna część to teren przypominający pomniejszone Alpy... Na latanie do Szkocji zaprasza w czerwcowym Przeglądzie Łukasz Studniarz.

...a także, jak co miesiąc, porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez lotniczych, porady lekarza-orzecznika a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o tym, jak sprytnie wykorzystać obecność pasażerów dla zwiększenia bezpieczeństwa lotu oraz felieton Piotra Długiewicza o niezbyt uciążliwych, acz dość nudnych czynnościach na ziemi, które mogą nas uratować w powietrzu.

Zapraszamy do lektury,
Redakcja PLAR

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony