Sky Tronic: sztuczna inteligencja kierująca dronami doceniona w ogólnopolskim konkursie
W tegorocznej, trzynastej edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 wyróżniono innowacyjną spółkę technologiczną Sky Tronic z Wrocławia, specjalizującą się w tworzeniu rozwiązań dla branży bezzałogowego lotnictwa. Opracowany przez firmę system stabilizacji lotu FLC oparty o algorytmy sztucznej inteligencji, może znaleźć zastosowanie w dronach specjalistycznych wspierających m.in. służby ratownicze i mundurowe.
O tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017 ubiegało się ponad 230 firm zatrudniających nie więcej niż 10 osób i o dochodach nieprzekraczających 2 mln euro. Czteroosobowy zespół specjalistów z wrocławskiego Sky Tronic ma już na swoim koncie sukcesy, które pozwalają na realizację dalszych, ambitnych planów rozwoju biznesu. Ta młoda, innowacyjna spółka technologiczna typu „spin-off” z branży bezzałogowego lotnictwa założona została przez naukowców i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytutu Transferu Technologii. Sky Tronic jako pierwsza firma na świecie komercjalizuje przełomową technologię sterowania i stabilizacji lotu, wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji – logiki rozmytej FLC (Fuzzy Logic Controller) w układach autopilotów przeznaczonych dla globalnych producentów dronów.
Stabilnie i bezpiecznie
Pierwsze komercyjne wdrożenie systemu stabilizacji lotu FLC przeprowadzone na skuterach wodno-powietrznych Hoverbike wykazało, że ze względu na większą odporność na zmiany siły wiatru i masy ładunku przenoszonego na dronie, nowy stabilizator lotu FLC zapewnia większą precyzję sterowania oraz bardziej stabilny i bezpieczny lot, w porównaniu do tradycyjnych regulatorów typu PID. Rozwiązanie opracowane przez Sky Tronic może okazać się przydatne dla dronów specjalistycznych, pracujących w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, np. na platformach wiertniczych, na morzu, w górach, czy dronów transportowych i ratujących ludzkie życie.
ThermoCoptery pomogą firmom budowlanym
Obecnie trwają również prace nad dwoma projektami finansowanymi z funduszy unijnych, dedykowanymi branży budowlanej. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolny Śląsk planowane jest wdrożenie inteligentnego, zintegrowanego z systemem antykolizyjnym autopilota SkyNav FLC przeznaczonego do pomiarów termowizyjnych wysokich budynków z użyciem ThermoCopterów. Z kolei we współpracy z Grupą Kapitałową Budimex, w ramach programu „Szybka Ścieżka”, zespół Sky Tronic opracowuje autonomiczny system bezzałogowy do tworzenia modeli 3D terenów budowlanych. Dzięki zastosowanej w tych rozwiązaniach technologii FLC, możliwe będzie precyzyjne określenie miejsc występowania ubytków termicznych, nieszczelności, pęknięć, czy wad konstrukcyjnych.
Determinacja i innowacyjność drogą do sukcesu
Organizatorzy tegorocznej edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 – Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, docenili przede wszystkim nowatorstwo i niekonwencjonalne myślenie nie tylko o biznesie, ale i o potrzebach współczesnego człowieka. Każdy rok przynosi nam potwierdzenie, jak innowacyjny i prężnie rozwijający się jest biznes prywatny w Polsce. Firmy, których profile i pomysły na osiągnięcie sukcesu w kraju i zagranicą mogliśmy analizować udowadniają, że najważniejszymi czynnikami warunkującymi powodzenie w świecie biznesu są odwaga, determinacja i pomysłowość – powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, partner strategiczny Konkursu.
Komentarze