O samolocie legendzie dziś w Planete+

Lockheed Constellation (fot. planeteplus.pl)

Dziś o godzinie 11:45 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowan przez kanał Planete+, program dokumentalny o samolocie-legendzie, pierwszym ekskluzywnym samolocie pasażerskim. Za jego powstanie odpowiadał ekscentryczny miliarder, konstruktor i pilot Howard Hughes.

Lockheed Constellation, śmigłowy samolot pasażerski był produkowany przez Lockheed Corporation w latach 1943-1958. Powstał on na zlecenie linii lotniczych Trans World Airlines, których głównym udziałowcem był Howard Hughes. Ich zamówienie dotyczyło samolotu o zasięgu powyżej 5600 kilometrów przeznaczonego dla 40 pasażerów. Zbudowana przez dwóch inżynierów Clarence'a Johnsona i Halla Hibbarda maszyna rozwijała maksymalną prędkość 550 km/h. Przystąpienie Stanów Zjednoczonych Ameryki do II wojny światowej sprawiło, że wszystkie zamówione prze TWA samoloty zostały przekształcone i dostosowane do potrzeb wojska.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu samolotowi z charakterystycznym ogonem o trzech pionowych statecznikach oraz konstrukcji, w której zastosowano wówczas wszystkie najnowsze osiągnięcia techniczne lotnictwa, w tym wzmocnioną kontrolę układów hydraulicznych, systemy odladzania skrzydeł i ogona samolotu.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ w czwartek, 2 marca br. o godz. 11:45.
Ci, którzy nie zdążą, będą mogli zobaczyć program w piątek, 3 marca o godz. 14:45.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus