Setki samolotów opuściło teren AirVenture w Oshkosh w obawie przed uderzeniem tornado

Statki powietrzne podczas AirVenture 2021, fot. NBC026

Poważna burza z tornadami spowodowała spustoszenie w stanie Wisconsin w USA, ale lotnisko w Wittman nie odniosło większych szkód. Tereny na których odbywały się targi lotnicze AirVenture w Wittman Regional zostały w dużej mierze oszczędzone przed uszkodzeniami spowodowanymi silnymi huraganowymi wiatrami, które uderzyły w region. Teren imprezy uniknął szkód, a tysiące obozowiczów w namiotach i swoich pojazdach miało dużo szczęścia, bowiem ludzie ci nie mieli dokąd uciekać.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń w wyniku szalejącego żywiołu ani poważnych uszkodzeń statków powietrznych, chociaż Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego (EAA) wciąż gromadzi dane. Pobliskie miejscowości nie miały tyle szczęścia. Miasto Ripon ucierpiało w czasie burzy i miejscowi strażacy mieli dużo pracy przy usuwaniu powalonych drzew i linii energetycznych, a setki tysięcy okolicznych mieszkańców zostało pozbawionych prądu.


Gdy w środę burza się zbliżała do lotniska, wiele samolotów (organizatorzy szacowali ich liczbę na tysiące) odleciało do domu lub przynajmniej na inne obiekty z dala od żywiołu. Jeden z użytkowników na swoim koncie twittera umieścił zdjęcie przedstawiające, jak wyglądał exodus. Organizatorzy odwołałi też zaplanowany na środę Night Airshow.

Źródło: planeandpilotamag.com
comments powered by Disqus