Przejdź do treści
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych
Źródło artykułu

Raport wstępny PKBWL dot. zderzenia skoczków w Chrcynnie

31 lipca br. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dot. zderzenia dwóch skoczków w fazie otwierania spadochronów, do którego doszło 28 czerwca 2014 r. w Chrcynnie. Skoczkowie wykonywali skok na zadanie RW 6 z wysokości 4050 m. Jeden ze skoczków odniósł poważne obrażenia ciała, a drugi śmiertelne. Spadochrony nie uległy zniszczeniu.

W raporcie 936/14 czytamy:

„Skoczkowie wykonywali skok na zadanie RW 6 z wysokości 4050 m. Skok był filmowany z powietrza przez kamerzystę towarzyszącemu formacji. Po wykonaniu zadania w czasie wolnego spadania – sekwencji figur 6 osobowej formacji skoczków, na wysokości około 1300 - 1200 m formacja rozdzieliła się, a skoczkowie oddalali się od siebie w sylwetkach „track”.

W trakcie otwierania spadochronów, dwóch skoczków zderzyło się. Zderzenie nastąpiło prawdopodobnie na wysokości około 650 m. Czasze obydwu spadochronów nie splątały się ze sobą i napełniły się prawidłowo. W wyniku zderzenia, Skoczek „A”, używający spadochronu Fusion 150, znalazł się nad swoją czaszą, ześlizgnął się po niej i zahaczył o linki. Z głowy tego skoczka spadł kask. Spadochron skoczka „A” opadał w obrotach do ziemi. Nie zaobserwowano, aby ten skoczek próbował oswobodzić nogę, która bała zaplątana w linkach. Wylądował na polu, w odległości około 900 m od miejsca zaplanowanego lądowania. Pomimo podjętej akcji ratowniczej, skoczek zmarł na miejscu lądowania.

Spadochron skoczka „B” - Crossfire 2 129, opadał stabilnie. Zaobserwowano, że linki tego spadochronu początkowo były skręcone. Skręcenie linek ustąpiło samoistnie, pod ciężarem skoczka. Następnie zaobserwowano, że spadochron zakręcił w kierunku lądowiska. Na mniejszej wysokości zaobserwowano, że sylwetka skoczka była bezwładna, nie sterował spadochronem. Przyziemił na lądowisku w rejonie rękawa, bez wyrównania lotu spadochronu. Skoczkowi „B” udzielono pomocy medycznej, a następnie śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowano do szpitala.

Okoliczności zdarzenia wskazują, iż pomimo tego, że podczas rozejścia formacji RW-6 skoczkowie „A” i „B” oddalali się od siebie w poziomie, to na etapie otwierania spadochronów nie było już niezbędnej separacji pomiędzy tymi skoczkami.
"

Wydane zalecenia profilaktyczne:
Nie wydano zaleceń profilaktycznych.

Proponowane zalecenia profilaktyczne:
Nie zaproponowano zaleceń profilaktycznych.

Czytaj pełny raport ze zdarzenia 936/14

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony