Raport Wstępny nr 840/08 PKBWL

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Ukazał się Raport Wstępny nr 840/08 Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczący wypadku paralotni Muse 2 - 30, który zdarzył się w miejscowości Jurgów k/Zakopanego, 21 sierpnia 2008r. o godz. 14:45.

Uczeń-pilot paralotniowy wykonywał swój trzeci lot w życiu. Start wykonany został ze zbocza o wysokości około 70 metrów względem rejonu lądowania. Podstawienie skrzydła przebiegło prawdopodobnie z lekkim odchyleniem w prawą stronę. Bezpośrednio po starcie uczeń rozpoczął lot ślizgowy odchylając kierunek lotu w prawo. Nie wykonał korekty kierunku lotu. Po przeleceniu kilkudziesięciu metrów zaczepił prawą stroną skrzydła o gałęzie drzewa i z wysokości kilku metrów spadł na ziemię.

Wypadek został zgłoszony do PKBWL po dwóch i pół miesiącach po jego zaistnieniu.
Zgłoszenia dokonał uczeń-pilot uczestniczący w wypadku. Ośrodek szkolenia lotniczego dokonał zgłoszenia wypadku po trzech i pół miesiącach, po interwencji PKBWL.

Zaroponowane przez Komisję zalecenia profilaktyczne:
W stosowanych przez większość ośrodków szkolenia paralotniowego dokumentach operacyjnych nie ma procedur dotyczących postępowania po zaistnieniu wypadku lub incydentu lotniczego. Dokumenty te zawierają jedynie zapis, że „Badanie wypadków i incydentów paralotniowych oraz zasady postępowania załogi paralotni odbywa się na podstawie odrębnych przepisów”.

Zalecenia dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podmiotów prowadzących szkolenie paralotniowe:
Dokonać analizy dokumentów operacyjnych podmiotów prowadzących szkolenie paralotniowe i dokonać uzupełnienia tych dokumentów o stosowne procedury postępowania w przypadku zaistnienia wypadku lub incydentu lotniczego, a w szczególności:
– prowadzenia akcji ratowniczej;
– niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu PKBWL;
– prowadzenia badania zdarzenia w przypadku, gdy dany podmiot został do tego wznaczony przez przewodniczącego PKBWL.

Pełna treść raportu na stronie PKBWL.

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus