Przejdź do treści
Źródło artykułu

PKBWL: oświadczenie tymczasowe dot. wypadku szybowca SZD-48-1 Jantar Standard 2 w okolicy lotniska Ostrów-Michałków

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych przedstawia Oświadczenie Tymczasowe dotyczące wypadku szybowca SZD-48-1 Jantar Standard 2 o znakach rozpoznawczych SP-3701, który wydarzył się 17 maja 2020 r. w okolicy lotniska Ostrów-Michałków (wypadek PKBWL nr 1213/2020).

Oświadczenie Tymczasowe Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące badania wypadku lotniczego nr 1213/2020

W dniu 17 maja 2020 r. o godz. 14:07 LMT podczas holowania szybowca do lotu rekreacyjnego na termikę, na wysokości ok. 300 m AGL pilot samolotu holującego zauważył szybowiec powyżej toru lotu samolotu i w tej samej chwili samolot skierował się pionowo do ziemi. Pilot holujący wyczepił linę holowniczą i ustabilizował lot samolotu. Sprawdził tylną strefę, stwierdził brak szybowca i otrzymał polecenie powrotu na lotnisko. Po wyczepieniu holu szybowiec wykonał niekontrolowany przewrót i wszedł w korkociąg. Padło kilkakrotnie radiowe ostrzeżenie o znajdowaniu się szybowca w korkociągu i polecenie „wyprowadzaj”. Szybowiec wykonał 6 zwitek płaskiego korkociągu a następnie znikł dla obserwatorów z lotniska za drzewami, a jego pilot nie nawiązała kontaktu radiowego i nie opuściła kabiny. O zdarzeniu poinformowano służby ratunkowe pod numerem 112. W stronę miejsca upadku szybowca wyjechała ekipa z Aeroklubu Ostrowskiego w celu odnalezienia pilota i określenia skutków zdarzenia. Na miejscu zdarzenia stwierdzono, iż pilot nie odniosła większych obrażeń, a szybowiec wpadł między wysokie drzewa i uległ zniszczeniu.

W związku z prowadzonym badaniem wypadku przeprowadzono szereg badań i analiz w zakresie:
• dokumentacji technicznej i operacyjnej szybowca,
• zagadnień technicznych, historii eksploatacji i obsługi, w tym zwłaszcza wyważenia,
• czynnika ludzkiego i ergonomii,
• wpływu sytuacji terenowo-meteorologicznej na zaistnienie i przebieg zdarzenia,
• działań pilota i możliwości przeżycia wypadku.

Działania Zespołu Badawczego PKBWL:

W zakresie dokumentacji:
Pozyskano i przenalizowano informacje na temat historii obsługi i eksploatacji szybowca.

W zakresie zagadnień technicznych:
Dokonano udokumentowanych fotograficznie oględzin wraku na miejscu zdarzenia oraz w hangarze Aeroklubu Ostrowskiego. Przeprowadzono analizę wyważenia (położenia środka ciężkości) szybowca.

W zakresie czynnika ludzkiego i ergonomii:
Pozyskano i przenalizowano informacje na temat posiadanych uprawnień oraz doświadczenia pilot szybowca oraz pilota samolotu holującego. Pozyskano zeznania świadków oraz film dotyczące zaistnienia i przebiegu zdarzenia. Pozyskano i przeanalizowano dane dotyczące posiadanych przez pilot szybowca badań lotniczo-lekarskich. Dokonano wraz z pilot szybowca symulacji czynności wykonywanych przez nią w trakcie lotu zakończonego wypadkiem, wykorzystując wnętrze kabiny innego szybowca tego samego typu.

W zakresie wpływu sytuacji terenowo-meteorologicznej na zaistnienie i przebieg zdarzenia:
Pozyskano i przeanalizowano dane dotyczące ogólnej sytuacji meteorologicznej podczas lotu zakończonego wypadkiem. Przeanalizowano uwarunkowania terenowe, wpływające na lokalne warunki meteorologiczne.

W zakresie działań pilota i możliwości przeżycia wypadku:
Przeanalizowano przebieg lotu, podejmowane przez pilot decyzje i ich wykonanie w aspekcie ograniczenia skutków zderzenia z ziemią i przeszkodami.

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych analiz całości zebranych materiałów zespół badawczy PKBWL dokonał następujących ustaleń:
1) Szybowiec był prawidłowo przygotowany do lotu, a jego zdatność do lotu była prawidłowo udokumentowana.
2) Szybowiec był prawidłowo obsługiwany, a jego dokumentacja towarzysząca prowadzona prawidłowo.
3) Nie stwierdzono objawów żadnej możliwej do wykrycia niesprawności technicznej szybowca.
4) Szybowiec był ubezpieczony (OC i AC).
5) Masa szybowca w trakcie zdarzenia mieściła się w zakresie ograniczeń podanych w jego Instrukcji Użytkowania w Locie.
6) Położenie środka ciężkości szybowca w trakcie zdarzenia mieściło się w zakresie ograniczeń podanych w jego Instrukcji Użytkowania w Locie, jednak znajdowało się w pobliżu tylnej skrajnej wartości.
7) Bezpiecznik liny holowniczej dobrano prawidłowo.
8) Kwalifikacje i doświadczenie pilot szybowca były wystarczające do wykonania zaplanowanego lotu.
9) Pilot samolotu holującego wykonując czynności lotnicze w dniu wypadku nie był pod działaniem alkoholu etylowego.
10) Pilot szybowca wykonując czynności lotnicze w dniu wypadku nie była pod działaniem alkoholu etylowego.
11) Pilot szybowca miała prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, co ze względu na przebieg wypadku mogło mieć wpływ na możliwość jego przeżycia.
12) Warunki pogodowe w dniu zdarzenia były dobre, lecz ze względu na występowanie turbulencji w ocenie Zespołu badawczego mogły mieć wpływ na jego zaistnienie oraz przebieg.

Zespół Badawczy PKBWL wykonuje ostatnie czynności proceduralne związane z badaniem wypadku. Szczegółowe informacje zostaną zawarte w Raporcie Końcowym.

Pełna treść dostępna tutaj: Oświadczenie 2020/1213

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony