Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lipcowo-sierpniowy Pilot Club Magazine

Wakacyjne (lipcowo-sierpniowe) wydanie Pilot Club Magazine 7/2010 (56) rozesłano prenumeratorom. W sprzedaży pojawi się po już niedzieli. W numerze, przeczytacie o:

AOPA Radzi. Uwaga Śmigło!
Złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i rutynowe podejście pilota do czynności przed lotem, były powodem incydentu, który nieomal zakończył się tragedią. Doświadczony pilot został ranny podczas wypadku, który miał miejsce, gdy ręcznie kręcił śmigłem.

Na czym się szkolić?
Przeglądając ostatnio ofertę Polskich ośrodków szkolenia, zacząłem się zastanawiać, na czym właściwie można dzisiaj polatać? Na czym chciałbym się szkolić? Przez ostatnie piętnaście lat w Polsce, pod tym względem, zmieniło się wiele. Jaka jest zatem alternatywa dla wszechobecnej Cessny 150/152?

Jak zdobyć licencję pilota śmigłowca PPL(H)?
Jaka jest różnica między lataniem śmigłowcem i samolotem? "Samolot leci sam, śmigłowcem musisz lecieć Ty" - zwykł podobno mawiać Frank Robinson, założyciel Robinson Helicopter Company i twórca m.in. popularnego dwumiejscowego śmigłowca R22. Wielu z nas marzy o licencji pilota śmigłowca. Sprawdźmy jak przebiega szkolenie i gdzie to zrobić.
Bell 429 - "Jet Ranger na sterydach”, czy nowa jakość?
Pierwsze spotkanie ze śmigłowcem Bell 429 budzi mieszane uczucia. Maszyna ma konkurować z takimi śmigłowcami, jak Eurocopter EC 135 czy Agusta A109, szczególnie w segmencie maszyn sanitarnych i ratowniczych. Jednocześnie trudno w niej nie dostrzec pokrewieństwa z sylwetkami poczciwej rodziny lekkich śmigłowców Bell, a zwłaszcza z modelem Bell 407. Znajoma linia kadłuba, przechodząca w potężną kabinę pasażerską i podwójną jednostkę napędową budzi skojarzenie „Jet Rangera na sterydach”. Czy faktycznie jest to tylko nabuzowany mocą młodszy brat, czy może jednak coś więcej?

Van's RV-12 - Kit, za to jaki!
Ten samolot zawiera w sobie wszystkie cechy, które sprawiły, że odniósł ogromny sukces. To starannie opracowana konstrukcja, przy projektowaniu której wzięto pod uwagę opinie użytkowników. Zaowocowało to modelem bliskim doskonałości, co tak rzadko zdarza się w kategorii LSA. RV-12 jest dostępny jako kit, aczkolwiek jest bardzo dobrze wykończony. Stał się dowodem na niezachwianą pozycję rynkową producenta, który odnotował na całym świecie 7000 pierwszych wzlotów swoich samolotów.

Podróż do Grecji - Latanie na wspinanie
Po zimowym letargu, spragnieni ciepła, czekaliśmy niecierpliwie na dni, kiedy będzie można rozgrzać nie tylko silnik naszego beechcrafta, ale i własne ciało w palącym wiosennym słońcu. Jednak temperatura na naszym lotnisku w Lubinie dochodziła w południe co najwyżej do 8 kresek, a więc z zimną krwią rozpoczęliśmy realizację naszego listopadowego planu, czyli wyprawę na Grecką wyspę Kalymnos.

Papua Nowa Gwinea - Gdzie diabeł mówi dobranoc
Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jakiś czas temu Papua była jednym z najbardziej ruchliwych lotniczo miejsc na świecie. Port lotniczy w Lea był z kolei jednym z najaktywniejszych. Powód jest prosty: dżungla jest tu tak gęsta, że niemal nie istnieją drogi, czy linie kolejowe, a jakikolwiek transport musi odbywać się drogą powietrzną. Dawno temu, liczni poszukiwacze złota, operujący w tych rozległych i trudno dostępnych rejonach odkryli jedyny dostępny środek transportu - lotnictwo - przyczyniając się do jego rozwoju.

Pamięciowa matematyka
W czasach kalkulatorów i GPS-ów, w dobie ogromnego tempa rozwoju elektronicznych pomocy nawigacyjnych bardzo łatwo jest zapomnieć podstawy matematyki, bez których te urządzenia nie mogłyby funkcjonować. Istnieje wiele szybkich przeliczeń, które możemy wykonać w głowie w czasie lotu, bez potrzeby używania skomplikowanych wzorów matematycznych, w celu kontroli przyrządów elektronicznych. Przypomnijmy sobie kilka „sztuczek” umożliwiających nam szybkie uzyskanie odpowiedzi na problemy pojawiające się przed lub w czasie lotu.
Coś cię gryzie? – Pewnie korozja!
Jeśli latasz na własnym sprzęcie, mamy dla ciebie dwie wiadomości do przypomnienia - dobrą i złą. Zacznijmy od złej: korozja nie śpi. Niestety jest to ponura prawda. Korozja żre wszytko jak leci, a zwłaszcza lubi nasze pojazdy, ponieważ wystawione są na działanie atmosfery, z jej wilgotnością, zmienną temperaturą oraz składem chemicznym, “wzbogaconym” o zanieczyszczenia.

Kontroler ruchu lotniczego
Kontroler ruchu lotniczego to niewątpliwie zawód dla ludzi o silnej psychice i wyjątkowej odporności na stres. W swojej pracy codziennie decyduje o bezpiecznym starcie i lądowaniu tysięcy uczestników ruchu powietrznego. Ale czym tak naprawdę się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Lotnictwo podyplomowe
I mamy wakacje. Rok szkolny zakończony, ale w wolnych chwilach warto pomyśleć o przyszłości. Jeśli nawet jesteśmy już dawno po maturze, to w wielu z nas budzi się chęć rozwoju, szkolenia, studiowania. A oferta z roku na rok jest coraz bogatsza. Także kierunki „lotnicze” rosną jak grzyby po deszczu. Chcąc ułatwić Wam poszukiwania kilka słów o najciekawszych projektach.

Rajd samolotowy Polska - Litwa. Relacja
Dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego lotnika Tadeusza Góry zorganizowany został rajd lotniczy jego imienia. Mimo, że trwał jedynie od 28 do 30 maja Br., zapewnił jego uczestnikom wiele atrakcji. Trasa rajdu była nawiązaniem do szybowcowej trasy, jaką przebył generał Góra 18 maja 1938 roku z Bezmiechowej do Małych Solecznik, ustanawiając rekord świata w długości lotów. Za wyczyn ten został nagrodzony - jako pierwszy pilot na świecie - Medalem Lilienthala.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony