Pogoda ma być łaskawa dla niedzielnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach

Atrakcje Pikniku Lotniczego w Gryźlinach

Piątek i sobota pod znakiem deszczu, ale w niedzielę, czyli w dniu VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, słońce wyjdzie zza chmur – takie są przewidywania dla okolic Olsztynka  synoptyków z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku. Organizatorzy imprezy ujawniają, w jakich godzinach wystąpią gwiazdy lotniczego wydarzenia.

Pan Bóg musi być Warmiakiem, bo załamanie pogody z jakim mamy do czynienia od piątku, ma się zakończyć w niedzielę 15 czerwca, czyli w dniu VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach.  Choć trudno w to uwierzyć patrząc na to, co dzieje się za oknem, to najświeższe prognozy Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku z piątku z godz. 18 są dla nas optymistyczne – mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. - W sobotę, co prawda pogoda będzie podobna do tej z piątku, ale w niedzielę w okolicach Gryźlin i Olsztynka przejaśni się, pojawi się słońce, a siła wiatru zdecydowanie się zmniejszy.

W piątek w Gryźlinach mieli pojawić się Szwedzi ze Scandinavian Airshow, ale właśnie przez deszcz i silny wiatr udało im się przebić na południe Szwecji, gdzie zanocują i w sobotę spróbują dolecieć do Gryźlin. Przylot w sobotę zapowiedział też mistrz świata w akrobacji lotniczej Jurgis Kairys z Litwy.


- Pilot i samolot są gotowi do przylotu – mówi Kairys, ulubieniec warmińskiej publiczności. - Śledzę prognozy i myślę, że do sobotniego popołudnia powinienem pojawić się w Gryźlinach.

Organizatorzy postanowili przedstawić także godziny pokazów największych atrakcji Pikniku Lotniczego. Pierwszy w tej części kraju pokaz Wingwalking („chodzenia po skrzydłach lecącego samolotu”) w wykonaniu dwóch kobiet-kotów zaplanowano na godz. 13.15.

- Zaraz po tym pokazie około godz. 13.35 na niebie pokaże się doskonale zsynchronizowana formacja 3AT3 na trzech samolotach ultralekkich – mówi Jakub Woźniak.

Około godz. 13.50 efektowną Kobrę, korkociągi, czy lot odwrócony i nożycowy zaprezentuje Jurgis Kairys. Pomiędzy 14.30 a 14.50 odbędzie się najgłośniejsze wydarzenie imprezy, czyli 5-minutowy pokaz dynamiczny myśliwca wojskowego MIG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Za sterami samolotu odrzutowego będzie siedział ppłk Piotr „Kuman” Iwaszko, który niecały miesiąc temu zrobił furorę w czasie prestiżowych targów obronno-lotniczych ILA 2014 w Berlinie, gdzie jako jedyny reprezentował Siły Powietrzne RP. Około godz. 15.55  warmińskie niebo przebije nieprawdopodobnie mocny samolot dwupłatowy Viking (Scandinavian Airshow), który przy wadze 650 kg ma silnik o mocy 430 KM. O godz. 17.25 po raz drugi w niebo wzbije się formacja 3AT3, a około godz. 18.10 wielka niespodzianka, czyli wspólny pokaz największych gwiazd ze Szwecji i Litwy (Catwalk, Viking i Jurgis Kairys).


- To powinna być przysłowiowa wisienka na torcie – uważa Jakub Woźniak.

W dniu pikniku na niebie pojawią się też inne interesujące samoloty, wiatrakowiec, śmigłowce i oldtimery, jak np. Robinson 44, śmigłowiec Marynarki Wojennej RP SH-2G Kaman (w pokazie statycznym), Stinson Voyager, TS Bies, Piper Cub, Taylorcraft Auster, Harvard IIB, RWD-5, RWD-13, Jak-12, Zliny-42, Virus SW Aeroprakt, czy Dromader. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.


Na piknik będzie można dojechać bezpłatnymi pociągami relacji Olsztyn-Gryźliny-Olsztynek i z powrotem. Odjazdy z Olsztyna Głównego zaplanowano na godz. 10.50, 13.30 i 15.00, a z Olsztynka o godz. 11.50 i 19.17. Oprócz darmowych „Lotniczych pociągów przyjaźni”, Warmińsko-Mazurski Zakład PKP Przewozy Regionalne w Olsztynie organizuje także zwykłe pociągi rejsowe. Są one PŁATNE. Pociągi z Olsztyna w kierunku Gryźlin odjadą o godz. 11:55, 14:30 i 16:00. Z Gryźlin do Olsztyna natomiast można pojechać pociągami o godz. 16:01 i 18:49. Ceny biletów na pociągi rejsowe: normalny – 7,60 zł., ulgowy – 4,79 zł., studencki – 3,72 zł.

Organizatorami lotniczego wydarzenia są: Powiat Olsztyński, gmina Stawiguda i stowarzyszenie „Dom Warmiński”. Wstęp na piknik lotniczy jest wolny. Za parking kierowcy zapłacą 5 zł za samochód. 

Źródło: pikniklotniczy.pl
comments powered by Disqus