Znani astronauci radzą, jak przetrwać kwarantannę, by nie zwariować

Siedzenie w domu z powodu pandemii powoli wszystkim już wychodzi bokiem. Dlatego warto posłuchać tych, dla których izolacja to chleb powszedni. Ekspertami w tej dziedzinie są bez wątpienia astronauci, którzy będąc w kosmosie, musieli sobie radzić z trudami odosobnienia nie przez dwa tygodnie, ale na przykład rok.

Peggy Whitson, pierwsza kobieta, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), powiedziała portalowi Space.com, że kluczowy dla przetrwania izolacji jest odpowiedni sposób rozmawiania ze sobą. Zaznaczyła, że kandydaci do lotu w kosmos są szkoleni w doskonaleniu tego typu umiejętności. Poradziła też, by podczas kwarantanny po prostu zabrać się za coś, o czym myślało się wcześniej, ale jakoś nigdy nie złożyło się, by to zrobić. Sugeruje czytanie, pisanie wierszy, słowem robienie czegokolwiek, co człowiekowi w duszy gra.

Inna amerykańska astronautka, Anne McClain zdradza szczegóły takiego szkolenia na Twitterze. Jej rady dotyczące tego, jak porozumiewać się z innymi członkami załogi statku kosmicznego, mogą być dziś przydatne dla rodzin. "Istotna jest komunikacja. Trzeba mówić tak, by być dobrze zrozumianym, bez podtekstów. I aktywnie słuchać. Motywować zespół do realizacji celu poprzez pozytywne komunikaty. Bez krytykanctwa. Nastawić się na współpracę, a nie rywalizację. Równomiernie rozkładać obowiązki. I wysypiać się, bo to pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju".

W "New York Times" astronauta Scott Kelly, który w kosmosie spędził ciągiem ponad rok, dał kilka wskazówek tym, którzy zaczynają wariować w przymusowej izolacji. Jego zdaniem przydaje się wypracowana rutyna. "Trzymanie się założonego planu pomoże tobie i twojej rodzinie dostosować się do nowej sytuacji. Znajdź też trochę czasu na rozrywkę. Ja spotykałem się z załogą na wieczornych seansach filmowych. Były przekąski. Obejrzałem +Grę o tron+ dwa razy" - wyznał Kelly.

Swoje rady dorzucił też Chris Hadfield. Zaleca uświadomienie sobie, po co to wszystko robimy. "Kiedy zrozumiesz na czym polega twoja misja i jakie wynikają z niej obowiązki, rób po prostu to, co trzeba" - sugeruje. Hadfield zauważa też, że nie ma co marudzić, bo nigdy nie było lepszego czasu na posiedzenie w domu. "Za sprawą Internetu mamy teraz dostęp do całej światowej wiedzy i kultury" - stwierdza astronauta. (PAP Life)

pba/ gra/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus