ZEA: podpisano kontrakt na zakup 80 francuskich myśliwców Rafale

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w piątek kontrakt na zakup 80 myśliwców Rafale produkowanych przez francuski koncern Dassault Aviation. Umowę zawarto podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Dubaju.

"To ważne osiągnięcie w strategicznym partnerstwie między naszymi krajami" - zaznaczył w komunikacie Pałac Elizejski. Dodano, że oprócz samolotów, ZEA kupią także 12 śmigłowców Caracal.

W odbywającej się w Dubaju ceremonii podpisania umowy oprócz Macrona uczestniczył następca tronu Abu Zabi, książę Mohammed ibn Zajed. Umowa może być warta co najmniej 15 mld dolarów - pisze agencja Reutera.

Macron w piątek rozpoczął swoją podróż po krajach Zatoki Perskiej. Oprócz ZEA odwiedzi również Katar i Arabię Saudyjską.

Francja utrzymuje dobre stosunki polityczne i kontakty handlowe z ZEA, a w Abu Zabi funkcjonuje stała baza francuskich sił zbrojnych - przypomina Reuters.

Podpisana w piątek umowa jest największym jak dotąd kontraktem na zakup myśliwców Rafale. Dzięki niemu ZEA będą dysponowały najliczniejszą flotą tych maszyn po Francji. W tym roku samoloty tego typu zamówiła również Grecja, Egipt i Chorwacja. W myśliwce Rafale są również uzbrojone siły powietrzne Kataru. (PAP)

adj/ ap/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus