Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zatrzymani dziennikarze "Naszego Dziennika" wrócili do Polski

Dwaj zatrzymani w Rosji dziennikarze "Naszego Dziennika" wrócili w środę do Polski.

Redakcja gazety zaapelowała do MSZ o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań w celu odzyskania sprzętu zarekwirowanego dziennikarzom przez rosyjskie służby celne.

We wtorek dziennikarze "NDz" Piotr Falkowski i Marek Borawski zostali ponownie zatrzymani - tym razem na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie - przed odlotem do Warszawy. Pierwszy raz dziennikarz i fotoreporter "NDz" zatrzymani zostali w sobotę pod Moskwą, gdy pracowali nad materiałem o rosyjskim śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. Zatrzymała ich FSB. Dziennikarze - jak napisał "NDz" - byli przez pięć godzin przesłuchiwani, a następnie spisano nie tylko ich polskie adresy, ale także adres hotelu w Moskwie, w którym się zatrzymali.

Zastępca redaktora naczelnego "NDz" Katarzyna Orłowska-Popławska poinformowała w środę na konferencji prasowej na warszawskim lotnisku, że rosyjskie służby celne zarekwirowały dziennikarzom m.in. dwa aparaty fotograficzne, dwa laptopy, telefony komórkowe i nośniki pamięci. Jak podkreśliła, podstawą zatrzymania był wyjątek z rosyjskiego kodeksu celnego dot. możliwości zarekwirowania sprzętu ze względu na informacje, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej.

"Oczekujemy i zwrócimy się z oficjalnym pismem do MSZ o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań mających na celu odzyskanie naszego sprzętu. Mam nadzieję, że MSZ podejmie wszelkie możliwe i skuteczne działania, żeby ten sprzęt bezpiecznie, nienaruszony i nieotworzony do nas wrócił (...) Musimy ten sprzęt odzyskać" - powiedziała Orłowska-Popławska.

Jak zaznaczyła, redakcja "NDz" jest bardzo wdzięczna polskim służbom konsularnym w Moskwie za pomoc i opiekę nad dziennikarzami. Oświadczyła jednak, że "tego wsparcia i zdecydowanych działań zabrakło ze strony MSZ".

"W czasie, kiedy nasi dziennikarze byli przetrzymywani, przesłuchiwani i poddawani drobiazgowej kontroli rzecznik MSZ Marcin Bosacki w wypowiedzi dla PAP zapewniał, że dziennikarze są już wolni, a oni wrócili dopiero dzisiaj po naprawdę poważnych perturbacjach" - powiedziała Orłowska-Popławska.

W jej ocenie, zatrzymanie Falkowskiego i Borawskiego jest "sekwencją zamierzonych działań" służb rosyjskich mających na celu uniemożliwienie pozyskiwania przez polskich dziennikarzy informacji dot. katastrofy smoleńskiej.

"Nie czuję się bohaterem, staraliśmy się po prostu rzetelnie wykonywać nasze obowiązki. Zbieraliśmy materiały związane z tym, czego oczekują nasi czytelnicy na temat, który jest niezwykle ważny - kwestii okoliczności katastrofy z 10 kwietnia ubiegłego roku" - powiedział Falkowski.

Jego zdaniem, funkcjonariusze rosyjscy zdawali sobie od początku sprawę z tego, że Polacy nie są szpiegami i nie interesują ich tajemnice wojskowe. "Zatrzymanie nas związane było z pewnością z charakterem naszej pracy" - powiedział dziennikarz.

Obecny na lotnisku poseł PiS Artur Górski podkreślił, że MSZ i rząd muszą domagać się od Rosji wyjaśnienia okoliczności zatrzymania i przesłuchania polskich dziennikarzy. Protest w sprawie zatrzymania dwójki dziennikarzy złożyło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Tego rodzaju działania rosyjskich służ nazwano "rażącym naruszeniem zasady wolności słowa".(PAP)

agy/ la/ jra/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony