Zachodniopomorskie: 29 czerwca piknik lotniczy w Świdwinie z pokazami w powietrzu

Piknik Lotniczy - Świdwin 2019 (fot. 21blot.wp.mil.pl)

Piknik lotniczy w Świdwinie z podniebnymi pokazami wojskowych samolotów bojowych czy historycznych statków powietrznych, to największa tego typu impreza w regionie. W tym roku odbędzie się 29 czerwca. Tylko w tym dniu na lotnisko 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego wstęp ma każdy.

Jak poinformowało dowództwo 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w oficjalnym komunikacje, tegoroczny piknik odbędzie się 29 czerwca na terenie lotniska wojskowego w Świdwinie i rozpocznie go o godz. 9.30 uroczysta zbiórka z okazji święta 21. BLT. Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem 35-lecia eksploatacji myśliwca Su-22.

Z programu imprezy wynika, że w powietrzu zaprezentują się samoloty bojowe, cywilne oraz historyczne wojskowe statki powietrzne. I będą to: Su-22, F-16, Mi-24, W-3, JAK 18, EXTRA300 i TS 8 BIES. Zaplanowano także pokaz samolotów aeroklubowych. W powietrzu zaprezentuje się też Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone ISKRY.

Tradycyjnie zaplanowano także wystawę statyczną sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych oraz jednostek państw sojuszniczych.

Podczas pikniku zaprezentują się również grupy rekonstrukcyjne oraz paralotniarze.

Zwiedzający będą mogli zrobić zakupy na licznych stoiskach gastronomicznych i straganach z militariami, zjeść wojskową grochówkę, wziąć udział w wybijaniu nieśmiertelników, w pokazie technik kryminalistycznych, obejrzeć pokaz tresury policyjnych psów czy w symulatorze dachowania przekonać się, jak niebezpieczne w rzeczywistości jest takie zdarzenie.

Wstęp na imprezę jest wolny. Wjazd na lotnisko będzie możliwy bramą od strony miejscowości Smardzko. Trzeba nastawić się na korki na drodze dojazdowej. Zakończenie pikniku planuje się na godz. 16.

Organizatorem pikniku jest 21. BLT wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin. Ten odbywa się dla uczczenia oficjalnego święta 21. BLT, które zgodnie z decyzją MON ustanowione zostało na dzień 1 lipca.

28 czerwca organizatorzy pikniku wraz z kadrą naukową Wydziału Inżynierii Transportu Politechniki Poznańskiej zapraszają do Klubu Garnizonowego w Świdwinie na konferencję naukową „35 lat Su-22 na polskim niebie i 20 lat w NATO”.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus