Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystawa samolotów z I wojny światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Wyjątkową wystawę prezentującą oryginalne samoloty z okresu I wojny światowej przygotowuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ekspozycja „Skrzydła Wielkiej Wojny” zostanie udostępniona zwiedzającym 27 lipca, w przeddzień 100. rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny.

Krzysztof Mroczkowski, pomysłodawca i autor wystawy powiedział PAP, że na całym świecie zachowały się z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny 73 samoloty, z czego 13 znajduje się w krakowskim muzeum.

Według niego wystawa będzie jedną z największych i najciekawszych ekspozycji otwieranych z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. "Na tle świata nie możemy mieć żadnych kompleksów, jeśli chodzi o eksponaty z tego okresu” - tłumaczy Mroczkowski. Wystawa urządzona w gruntownie przebudowanych wnętrzach tzw. małego hangaru stanie się nowym elementem stałej ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Na wystawie znajdą się unikatowe samoloty, takie jak łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15 i niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI. Będzie też brytyjski Sopwith Camel, na którym zestrzelono 11 wrogich maszyn. Prócz tego na wystawie będzie można zobaczyć maszyny typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III.

Jak podkreślają przedstawiciele krakowskiego muzeum, nowa ekspozycja została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami w muzealnictwie, gdzie dopełnieniem eksponatów są prezentacje multimedialne. Wokół najcenniejszych samolotów zgromadzone będą inne zabytki z tego okresu, które ukażą kontekst historyczny lat Wielkiej Wojny. Informacje zostaną zaprezentowane zarówno w sposób tradycyjny jak i wykorzystując przekaz multimedialny.

Oryginalną oprawę ekspozycji będzie tworzył powstały specjalnie na potrzeby projektu wielkoformatowy komiks. Jest on dziełem polskiego artysty zajmującego się tematyką lotniczą i militarną – Jarosława Wróbla.

„Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” to nie tylko wystawa, ale również cykl wydarzeń towarzyszących. Podczas pokazów w Krakowie (27 lipca), Nowym Targu (10 sierpnia) oraz Łososinie Dolnej (17 sierpnia) mieszkańcy Małopolski będą mogli zobaczyć w powietrzu latające i pozorujące walkę repliki samolotów z okresu I wojny światowej oraz czasów pionierów lotnictwa.

Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły działania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających frontową codzienność, m.in. kuchnia polowa, szpital frontowy, kino polowe oraz fragmenty umocnień.

Projekt „Skrzydła Wielkiej Wojny” powstał dzięki unijnej dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu operacyjnego, wsparcia udzielonego przez Województwo Małopolskie oraz dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Według przedstawicieli placówki projekt ten ma doniosłe znaczenie dla Muzeum Lotnictwa Polskiego, umożliwi bowiem stworzenie godnej oprawy dla najcenniejszych eksponatów będących w jego posiadaniu.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

W 2010 roku placówka wzbogaciła się o nowy budynek ekspozycyjny, o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. mkw. Z lotu ptaka przypomina on formą wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych i bardzo ekspresyjnych w swej bryle, zbudowanych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce. Spełnia funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową i biurową.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r. (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony