W piątek w Malborku powitanie lotniczego kontyngentu Orlik 5
Ponad 100 misji w powietrzu, w tym jedna piąta bojowych – to bilans lotniczego kontyngentu Orlik 5, który przez cztery miesiące uczestniczył w NATO-wskiej misji ochrony nieba państw bałtyckich. W piątek lotnicy zostaną oficjalnie powitani w bazie w Malborku.
Polacy po raz piąty wzięli udział w misji Baltic Air Policing, polegającej na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Liczący cztery myśliwce MiG-29 i 100 żołnierzy kontyngent wystawiła 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Od 1 maja do 2 września Polacy stacjonowali w bazie Szawle na Litwie.
W piątek w Malborku lotnicy, którzy wzięli udział w misji, zostaną oficjalnie powitani. W uroczystości weźmie udział m.in. wiceszef MON Czesław Mroczek i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.
Jak poinformowano PAP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, od 1 maja do 26 sierpnia polscy piloci wykonali ponad 100 misji w powietrzu. Co piąty lot miał charakter bojowy. Oznacza to, że były to starty na rozkaz z uzbrojeniem, na przechwycenie i identyfikację statków powietrznych zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO.
Według dowódcy generalnego gen. broni Lecha Majewskiego misja jest jednym z przedsięwzięć, które umacniają wizerunek Polski i naszych sił zbrojnych jako "wiarygodnego i ważnego partnera na arenie międzynarodowej". "Jest też dowodem na to, iż Polacy są sprawnymi i lojalnymi sojusznikami, gotowymi przyjmować na siebie odpowiedzialność za obronę i ochronę innych" – powiedział PAP Majewski.
Generał zapowiedział, że doświadczenia z działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 5 zostaną wykorzystane do przygotowania zmiany, która wyjedzie na Litwę w 2015 r. PKW Orlik 6 mają wystawić lotnicy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
Majewski podkreślił, że Polacy nie tylko pełnili dyżury bojowe przez całą dobę, ale także jako kontyngent wiodący odpowiadali za wspólnych treningów z sojusznikami.
Naszych lotników wspierali bowiem Duńczycy, którzy przysłali cztery F-16 do bazy Amari w Estonii, Brytyjczycy, którzy z czterema Eurofighterami również stacjonowali w Szawlach, oraz Francuzi, którzy do Malborka wysłali najpierw cztery samoloty Rafale, potem zastąpione przez Mirage 2000-5.
Jak podało w ubiegłym tygodniu dowództwo generalne, lotnicy z Francji wykonali z Malborka ok. 350 misji i spędzili w powietrzu ponad 440 godzin. Około 290 misji miało charakter szkolny, a ponad 100 z nich Francuzi wykonali razem z polskimi samolotami. Francuskie samoloty wykonały też ok. 60 misji bojowych.
Kolejną zmianę misji Baltic Air Policing wystawili Holendrzy (przylecieli do Malborka na miejsce Francuzów), Kanadyjczycy, Niemcy i Portugalczycy. Przejęcie odpowiedzialności nastąpiło 1 września. Uczestnicy misji Baltic Air Policing pełnią dyżury bojowe w zintegrowanym systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Dowodzeni są wtedy przez Koalicyjne Centrum Operacji Powietrznych NATO w Uedem w Niemczech.
W trwającej od 2004 r. misji Baltic Air Policing zwykle każda zmiana składała się z czterech myśliwców z jednego państwa sojuszu. Wobec kryzysu ukraińskiego dyżurujący przed Polakami Amerykanie zwiększyli swój kontyngent, więcej samolotów wyznaczono też do następnych zmian.
W 2012 r. sojusz zdecydował się przedłużyć misję Baltic Air Policing bezterminowo. Jej celem jest demonstracja solidarności i zdolności do prowadzenia kolektywnej obrony oraz zapewnienie jednolitego poziomu bezpieczeństwa państwom NATO, które nie posiadają własnego lotnictwa bojowego. Mandat Baltic Air Policing przewiduje także udzielanie przez pilotów - w razie potrzeby - pomocy załogom wojskowych i cywilnych statków powietrznych w sytuacjach awaryjnych.
Zmiana, w której wzięli udział Polacy, była 36. w ramach misji. Swoje kontyngenty dotychczas wystawiło 14 państw NATO. (PAP)
ral/ bos/ gma/
Komentarze