W czwartek porozumienie w sprawie zestawów Patriot dla Polski
W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone wypracują wspólny plan rozwoju obrony przeciwrakietowej i rakietowej.
W środę konsorcjum pod wodzą podlegającej MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej zarekomendowało, by dalsze negocjacje i mające się rozpocząć rozmowy w formule międzyrządowej dotyczyły amerykańskiej oferty pocisków rakietowych do zestawów artyleryjskich Homar. MON kontynuuje także rozmowy w sprawie zestawów Patriot dla polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu w programie Wisła.
O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL, wybierając tę ofertę spośród trzech złożonych. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA.
Na początku września ub.r. szef MON poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego w sprawie ośmiu zestawów Patriot. Dwie baterie miałyby zostać dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym, jako rozwiązanie pomostowe.
W marcu br. MON wystosowało zmodyfikowane zapytanie ofertowe, dotyczyło ono zestawów wyposażonych w nowe dookólne radary i zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, który ma zostać wprowadzony w armii USA. Macierewicz mówił wtedy, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.
W czerwcu wiceminister Bartosz Kownacki odbył w USA kolejną turę rozmów w sprawie zestawów Patriot; spotkał się nie tylko z przedstawicielami Pentagonu, ale również reprezentantami korporacji Raytheon produkującej zestawy Patriot i będącej głównym offsetodawcą, a także firm Lockheed Martin, która dostarcza pociski, i Northrop Grumman - producenta systemu zarządzania polem walki, którym jest zainteresowana strona polska.
Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.(PAP)
brw/ akw/
Komentarze