Ukraina: linie UIA ewakuują turystów z Chin w związku z koronawirusem

Dwoma lotami zostaną ewakuowani w najbliższym czasie obywatele Ukrainy z Chin w związku z epidemią koronawirusa - poinformowały w środę linie lotnicze Ukrainian International Airlines (UIA). Samoloty wylecą z chińskiego miasta Sanya w czwartek i najbliższy poniedziałek.

Informacje te podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na biuro prasowe UIA. Wcześniej o ewakuacji swoich turystów z Chin poinformowała ukraińska firma turystyczna JoinUP! Jej samoloty wylecą z wyspy Hajnan na Ukrainę w środę i w sobotę.

W środę ukraińskie MSZ i resort zdrowia zwróciły się do obywateli z apelem o śledzenie informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zweryfikowanie swoich planów podróży zagranicznych w miejsca, gdzie on występuje.

„W związku z tym, że obserwowane jest rozprzestrzenianie się wirusa w innych krajach świata, MSZ Ukrainy zaleca obywatelom, planującym podróże zagraniczne, śledzenie informacji na ten temat ze strony oficjalnych organów władzy państw, do których planowane są podróże” - podał resort.

We wtorek pełniący obowiązki dyrektora generalnego Centrum Zdrowia Społecznego w Kijowie Ihor Kuzin poinformował, że nie potwierdzono czterech podejrzeń o zarażenie koronawirusem.

Na Ukrainie u czterech osób podejrzewano zarażenie koronawirusem i wszystkie te przypadki zostały wykluczone laboratoryjnie. We wszystkich przypadkach potwierdziła się grypa typu A lub B, które miały ciężki przebieg - powiedział.

Kuzin poinformował także, że zapadły już ustalenia w sprawie dostaw na Ukrainę testów diagnostycznych na obecność koronawirusa. Mają one tutaj dotrzeć w końcu bieżącego bądź na początku przyszłego tygodnia.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 6 tys. zakażeń i 132 zgony spowodowane koronawirusem. Wirus przedostał się też poza granice Chin. Dotychczas ponad 70 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach, w tym trzech europejskich - we Francji, Niemczech i Finlandii.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus