Przejdź do treści
Udana próba lądownika przed chińską misją na Marsa (fot. cnsa.gov.cn)
Źródło artykułu

Udana próba lądownika przed chińską misją na Marsa

Powodzeniem zakończyła się próba lądownika przed planowaną na przyszły rok bezzałogową misją eksploracyjną na Marsa. Test przeprowadzono w czwartek w prowincji Hebei na północy Chin – poinformowały chińskie media.

Chiny planują wysłanie sondy na Marsa w 2020 roku, a jednym z największych wyzwań jest zapewnienie bezpiecznego lądowania na powierzchni Czerwonej Planety – podała oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Czwartkowy test sprawdził zdolność lądownika do zawisu, unikania przeszkód i opadania. W czasie próby w powiecie Huailai na północny zachód od Pekinu symulowano marsjańską grawitację, która jest prawie trzykrotnie słabsza od ziemskiej – przekazała Xinhua, powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA).

Sondę ma wynieść na Marsa opracowana przez Chiny potężna rakieta Długi Marsz 5 (Chang Zheng 5). Taka sama rakieta ma w 2019 lub 2020 roku przenieść na Księżyc sondę Chang’e 5, by pobrać z jego powierzchni próbki.

W styczniu chińska sonda Chang’e 4 z powodzeniem wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Było to pierwsze w historii lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej stosunkowo słabo poznanej stronie jej naturalnego satelity i uznane zostało za duży sukces chińskiego programu kosmicznego.

ChRL w 2003 roku stała się trzecim państwem, po USA i ZSRR, które wysłało człowieka w kosmos swoją własną rakietą. Od tamtej pory Chiny starają się dogonić Stany Zjednoczone i Rosję w wyścigu kosmicznym, by do 2030 roku stać się mocarstwem w tej dziedzinie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony