Tajwan - resort obrony: 13 samolotów ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

Xian H-6 należący do ChRL - lądowanie (fot. Alert5/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons)

Trzynaście samolotów wojskowych ChRL naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformowało w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej. W odpowiedzi tajwańskie siły powietrzne wysłały samoloty, by monitorowały sytuację.

Wśród 13 samolotów ChRL było osiem bombowców Xian H-6K, cztery myśliwce Shenyang J-16 oraz jeden samolot Shaanxi Y-8. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie lotnictwo strefy ADIZ Tajwanu stało się normą, jest to największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia.

Przez ostatni miesiąc, chińska Armii Ludowo-Wyzwoleńcza naruszała strefę ADIZ 18 razy. Poprzednio zdarzenie takie miało miejsce w piątek, gdy samolot Shaanxi Y-9 wleciał w ADIZ również od południowo-zachodniej strony Tajwanu. Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

W ramach odpowiedzi na rosnącą aktywność sił zbrojnych ChRL, ministerstwo obrony Tajwanu zdecydowało się stworzyć specjalną stronę internetową, na której w czasie rzeczywistym będzie ostrzegało obywateli o zagrożeniach i informowało o bieżących wydarzeniach i incydentach.

Ostatnie działania chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołały niepokój tajwańskiej opinii publicznej. Choć prowokacje chińskiego wojska na granicach Tajwanu nie są niczym nowym i ani rzadkim to w ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą intensyfikację tego rodzaju działań.

Minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa informował niedawno, że samoloty sił powietrznych ChRL przekraczały ostatnio Cieśninę Tajwańską z częstotliwością największą od 30 lat. Środek cieśniny uznawany jest za nieoficjalną granicę pomiędzy dwoma krajami.

Napięcie pomiędzy Chinami i Tajwanem w ostatnich tygodniach dodatkowo wzrosło, gdy Departament Stanu USA jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa zniósł restrykcje w kontaktach Stanów Zjednoczonych z Tajwanem, które obowiązywały od czasu zerwania oficjalnych relacji amerykańsko-tajwańskich w 1979 roku. Niezadowolenie władz ChRL wzbudziła również wideokonferencja prezydent Tajwanu Caj Ing-wen i ambasador USA przy ONZ Kelly Craft, podczas której Amerykanka publicznie wyraziła poparcie dla włączenia Tajwanu do organizacji międzynarodowych.

W ubiegłym roku administracja USA zatwierdziła sześciokrotnie sprzedaż broni dla Tajwanu, a podczas całej kadencji Trumpa zaaprobowano 11 takich transz, najwięcej od zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Waszyngtonem i Tajpej.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska

Źródło: PAP
comments powered by Disqus