Tajwan: katastrofa wojskowego śmigłowca, zginął szef sztabu generalnego

Katastrofa śmigłowca należącego do tajwańskiego wojska (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Co najmniej osiem osób zginęło w czwartek rano w katastrofie śmigłowca należącego do tajwańskiego wojska. Wśród ofiar śmiertelnych jest szef sztabu generalnego generał Shen Yi-ming – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Raporty podają, że w śmigłowcu było także kilku innych wyższych oficerów wojskowych.

Śmigłowiec z 13 osobami na pokładzie awaryjnie lądował w górach w pobliżu Tajpej. Leciał na inspekcję ze stolicy do bazy wojskowej w Dong'ao w hrabstwie Yilan na północnym wschodzie Tajwanu. Wystartował o godz. 7.54 (godz. 0.54 w Polsce), a ok. 10 minut później zniknął z radarów.

Jak podaje resort obrony, pięć osób przeżyło katastrofę. Zespół poszukiwawczo-ratowniczy starał się dotrzeć na miejsce tak szybko, jak to możliwe, ale teren był skomplikowany.

Shen odpowiadał za przygotowania do obrony Tajwanu przed ewentualnym atakiem ze strony Chin, które uważają wyspę za swoją zbuntowaną prowincję – pisze agencja AP.

Shen Yi-ming, absolwent Tajwańskiej Akademii Sił Powietrznych w 1979 r. i US Air War College w 2002 r., wcześniej pełnił funkcję dowódcy sił powietrznych wyspy. Objął stanowisko szefa sztabu generalnego w lipcu ubiegłego roku.

Lt. Gen. Hsiung Hou-chi z tajwańskich sił powietrznych powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek, że stan helikoptera „nie był idealny”, a ministerstwo powołało grupę zadaniową do zbadania przyczyny wypadku.

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen) ze względu na katastrofę śmigłowca odwołała do soboty wszystkie wydarzenia związane z kampanią przed zaplanowanymi na 11 stycznia wyborami prezydenckimi. Caj ubiega się o reelekcję.

Tajwan kupił 60 amerykańskich śmigłowców UH-60M Black Hawk w 2010 roku. Jak podaje Reuters, nie jest jednak jasne, czy to jedna z tych maszyn rozbiła się w czwartek.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus