WGC 2010 - Szeged - Hungary

Szybowcowe MŚ - złoto Nieradki, brąz Staryszaka

Zbigniew Nieradka (Aeroklub Częstochowski) został w węgierskim Szeged szybowcowym mistrzem świata w klasie 18-metrowej. Brązowy medal wywalczył Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki). W piątek warunki atmosferyczne nie pozwoliły pilotom latać.

Klasyfikację wywróciła siódma konkurencja, która zakończyła się w czwartek późnym wieczorem.

Liderem od początku zawodów był Staryszak, ale w czwartek - jak poinformował PAP trener kadry Jacek Dankowski - z powodu pogarszających się warunków atmosferycznych musiał wylądować poza stadionem. Zajął w niej 47. miejsce i spadł na trzecie w klasyfikacji generalnej.

Nieradka z kolei zajął szóstą pozycję i awansował na pierwszą, zdobywając pierwszy w historii, i od razu złoty, medal mistrzostw świata. Polaków przedzielił tylko Uys Jonker z RPA.W klasie 15-metrowej Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) zajął ostatecznie czwarte miejsce, a Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) był 10. Zwyciężył Włoch Stefano Ghiorzo.

Z kolei w klasie otwartej 13. pozycję zajął Christoph Matkowski (Aeroklub Gliwicki), a Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński) uplasował się na 18. miejscu. Złoty medal zdobył Michael Sommer.