Szwajcarski dron prawie jak ptak
W Szwajcarii opracowany został dron, którego budowa inspirowana jest budową ptasich skrzydeł – donosi agencja Reuters. W ten sposób zmniejszono opór powietrza i ułatwiono manewrowanie pomiędzy budynkami.
Konwencjonalne drony są budowane w sposób, który nie pozwala im zmieniać kształtu w zależności od warunków pogodowych. Projektowane są więc z myślą o konkretnych funkcjach, np. bardzo dobrej sterowności w przestrzeni z małą ilością wolnego miejsca czy lataniu na silnym wietrze.
Jak tłumaczy Stefano Mintchev z Politechniki Federalnej w Lozannie, jeden z twórców nowego drona, główną zaletą projektu jest połączenie tych funkcji na jednej platformie; udało się to dzięki zmiennej, adaptującej się budowie samego skrzydła.
Najważniejszym elementem konstrukcyjnym szwajcarskiego drona są więc zachodzące na siebie "pióra". Zrobione są one z lekkich materiałów kompozytowych i są zdolne do składania się.
Jak dodaje Mintchev, z uwagi na to, że pióra drona zachodzą na siebie podczas składania, badacze byli w stanie zmniejszyć powierzchnię drona nawet o połowę: "technologia ta pozwala w wydajny sposób tworzyć skrzydła, które mogą zmieniać kształt lub powierzchnię."
Badacz zwraca uwagę, że w pełni rozłożone skrzydła pozwalają na wykonywanie ostrych zwrotów, zaś skrzydła złożone pozwalają "latać na silnym wietrze w wydajny sposób". Dodaje, że z uwagi na swoją budowę, dron może potencjalnie wykonywać szeroki zakres zadań, od dostarczania przesyłek po udział w misjach ratunkowych.
Aktualnie szwajcarski dron kontrolowany jest za pomocą joysticka; trwają prace nad wersją w pełni autonomiczną.
Komentarze