Szef MON: wojskowy transport odzieży ochronnej do Polski

Wojskowe samoloty transportowe przywiozą do Polski 19 ton odzieży ochronnej dla medyków, w tym maski, rękawiczki i kombinezony – poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

W lotach do Warszawy i Wrocławia zostaną wykorzystane wojskowe samoloty Airbus (dawniej CASA) C295 i C-130 Hercules, a także ukraiński An-124 Rusłan, którego lot współorganizuje wojsko.

"W czwartek na pokładach wojskowych samolotów CASA i Hercules do Warszawy przyleci 19 ton odzieży ochronnej dla medyków. Do Wrocławia na pokładzie AN124 Rusłan w ramach lotu współorganizowanego przez MON do Polski trafią m. in. maseczki ochronne, rękawiczki i kombinezony" – napisał minister na Twitterze.

W poniedziałek żołnierze przeładowali z samolotu ponad 12 ton środków ochrony osobistej dla służb medycznych, materiały zostały przewiezione do woj. lubuskiego.

Szef MON poinformował także, że blisko 2 tys. osób skorzystało dotychczas z infolinii dla osób starszych, które potrzebują pomocy w zakupach żywności i leków, można tam także uzyskać pomoc psychologiczną dla osób objętych kwarantanną i trudno znoszących izolację.

Rzecznik Dowództwa WOT płk Marek Pietrzak przekazał informację, że w ciągu miesiąca Wojsk Obrony terytorialnej i podchorążowie uczelni wojskowych zebrali ponad 1000 litrów krwi od niespełna 2,5 tys. dawców. Pietrzak zaznaczył, że akcja, zainicjowana po apelu Narodowego Centrum Krwi "przerodziła się w stałą inicjatywę żołnierzy i podchorążych, koordynowaną przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa", i jest dostosowana do bieżących potrzeb zależnie od zapasów krwi.

W środę w przeciwdziałanie epidemii koronawirusa jest zaangażowanych blisko 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska.(PAP)

autor: Jakub Borowski

Źródło: PAP
comments powered by Disqus