Przejdź do treści
Źródło artykułu

Szef MON-u na Air Show w Radomiu

„Air Show w Radomiu to wielkie święto lotnictwa, nie tylko polskiego. Radom zaczyna być znany w Polsce i w Europie – powiedział w sobotę dziennikarzom minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak,

Minister uczestniczył w otwarciu dwudniowych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w tym mieście.

Siemoniak zaznaczył, że na radomską imprezę na zaproszenie dowódcy Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego przybyło kilkunastu dowódców sił powietrznych z innych krajów.

Minister dodał, że kolejne edycje imprezy powinny odbywać się także w Radomiu. „Radom się sprawdził. Inne imprezy lotnicze, które w Polsce się odbywają, nie mają porównania. To już zupełnie inna skala,inna liga. Radom to jest po prostu extra klasa, jeśli chodzi o tego typu pokazy” - chwalił szef MON.

Według organizatorów w sobotę w imprezie uczestniczy ok. 100 tys. osób.

Siemoniak zapowiedział redukcję biurokracji w armii. „Biurokracja, która się bardzo rozrosła, która oznacza liczbę dowództw, liczbę szczebli pośrednich między żołnierzem a najwyższymi dowództwami” - mówił.

„Wszyscy, z którymi rozmawiam mówią o tej biurokracji, o tym, że załatwianie każdej sprawy trwa bardzo długo” - dodał. Zaznaczył, że „chce się temu przyjrzeć”. „Wydaje mi się, że pewne struktury, które działały przy czterystutysięcznej armii, nie zmieniły się przy armii stutysięcznej, zwłaszcza zawodowej” - stwierdził Siemioniak.

Minister pytany o przedłużony o dwa miesiące termin składania ostatecznych ofert w przetargu na samolot szkolno-bojowy, powiedział, że „będzie to czas na analizę, w jakim kierunku powinno pójść szkolenie w polskim lotnictwie i czy tak skonstruowany przetarg powinien być przeprowadzany”.

Zapytany o plany resortu ws. zamówień broni dla wojska np. w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik” powiedział, że w poniedziałek odbędzie się specjalne posiedzenie kierownictwa MON z dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych. „Chcemy dokonać przeglądu wszystkich zamówień i przetargów i podjąć decyzję, co robimy w tym roku na pewno, a co powinniśmy odłożyć na inny czas” - powiedział Siemoniak.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu jest głównym punktem uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Pokazy odbywają się na radomskim lotnisku Sadków od godz. 9 do 18.30.

Podczas dwudniowej imprezy będzie można zobaczyć 150 statków powietrznych z 26 krajów. Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów. Gwiazdami pokazów będą dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - "Frecce TriColori" ("Trójkolorowe Strzały") z Włoch oraz "Patrouille de France" z Francji. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 r., a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi też zespół akrobacyjny Szwajcarskich Sił Powietrznych "Patrouille Suisse", latający na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także zespół Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej "Krila Oluje" ("Skrzydła Burzy"), wykorzystujący sześć samolotów Pilatus PC-9M. Na pokazach nie zabraknie także polskich zespołów - "Biało-Czerwonych Iskier" oraz "Orlików".

Siły Powietrzne zaprezentują samoloty MiG-29, F-16, Su-22 oraz m.in. C-130, CASA i C-295M. Akrobacje wykonają też piloci m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Holandii, Węgier, Niemiec.

Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A. Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. W tym roku impreza odbędzie się po raz dwunasty. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. (PAP)

ilp/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony